На грчките аеродроми денеска ќе пристигнат над 230 меѓународни летови

НАШ ПРЕДЛОГ

Локални поројни врнежи, ветер, грмежи и град викендов

Локални поројни врнежи од дожд, на места доста интензивни, во вид на невреме и проследени со ветер,...

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за...

На првиот ден од отворањето на сите грчки аеродроми, закажани се 235 меѓународни летови со туристи кои ќе пристигнат од Германија, Швајцарија, Полска, Литванија, Србија, Чешка, Романија, Франција, Данска и други европски земји, а најголемиот број од нив, вкупно 70, според грчката новинска агенција АНА-МПА ќе слетаат во два града на островот Крит.

- Реклама -

Според истите информации, денеска, освен во Солун и Атина, планирани се меѓународни летови кон Родос, Санторини, Миконос, Скиатос, Парос, Самос, Крф, Кефалониа итн.

- Реклама -

Патниците од првите летови по над три месеци пауза, на дел од аеродромите на островите беа пречекани со водени топови, музика и локални специјалитети, јави дописничката на МИА од Атина.

- Реклама -

На аеродромите, согласно селекцијата направена со баркодовите на секој патник, ќе се прават и наменски тестови за Ковид-19, а како што пишува АНА-МПА, во градот Ираклио на Крит, дневно ќе се тестираат 825 лица, во Хања на истиот остров 275, а на Родос дневно ќе се земаат 605 примероци за анализи.

Освен аеродромите, отворени се и пристаништата во Патра и Игуменица, а утре се очекува во Патра да пристигнат над 1.000 патници со седум бродови од Италија.

На граничниот премин Промахонас (Кулата), од Бугарија во Грција со несмален интензитет и денеска пристигнуваат автомобили со бугарски, романски, но и српски туристи, а според медиумите во Грција, утрово имало колона од над седум километри.

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, во интервју за телевизијата „Мега“ рече дека почнуваат од нула и внимателно ќе се движат до 15 јули, паралелно изразувајќи надеж дека постепено ќе се укинуваат ограничувањата.

Истакна дека се подготвени за справување со можни случаи на Ковид-19 за време на туристичката сезона и додаде дека сигурно ќе постојат заразени лица, но вниманието ќе биде насочено кон спречување на ширењето на вирусот. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „мерцедес“,...

Приведено лице од скопско Мојанци – споделувал видео и фотографии на „Тик Ток“ како предизвикува пожар

СВР Скопје - Единицата за насилен криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-малолетник од с.Мојанци, скопско, поради...

Филипче: Во тек е реновирање на Клиниката за максилофацијална хирургија

Клиниката за хирургија, вилици и врат - максилофацијална хирургија информира дека во тек е подобрување на условите во установата. Преку донација од...