ИЗБОРИ

МВР со интересна објава се пофали дека ги фатиле крадците на 110 тони шекер

НАШ ПРЕДЛОГ

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со...

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија,...
- Промо -

Министерството за внатрешни работи на Хрватска со интересна објава на Твитер се пофали дека ги фатиле крадците на 110 тони шекер.

- Реклама -

„Горко утро во фабриката за шекер. Вировитичките сторители посакаа да бидат слатки, но стана уште послатки“, напишале од МВР, па го додале и познатиот гиф на Хорацио Кејн од серијалот ЦСИ: Мајами.

- Реклама -

Имено, од фабриката за шеќер во Вировитица биле украдени 110 тони шеќер, што предизвикало материјална штета од 374.800,00 куни, соопшти во четвртокот полицискиот оддел Вировитица-Подравина.

Кривична истрага утврдила дека непознати сторители влегле во салата за пакување и складирање на шеќер помеѓу 22 и 25 мај користејќи оригинален клуч, каде користеле вилушкар за да изнесат 21 палети пакуван шеќер во пакет од еден килограм, со тежина од вкупно 21.000 килограми. Украдениот шеќер го презел камион кој се одалечил во непознат правец.

Врз основа на наредбата на Окружниот суд во Бјеловар, во вечерните часови на 25 мај, полицијата изврши претрес во домот и другите простории на подрачјето на Вировитица на 39-годишното и семејното домаќинство на 60-годишник.

Во таа пригода биле пронајдени повеќе од 61.900 килограми шеќер спакувани на палети, како и камион со регистарски таблички во Загреб, користен од 39-годишниот маж. Исто така, во багажникот се пронајдени 18 палети со повеќе од 17.800 килограми шеќер.

Ќе биде поднесена и кривична пријава против 39-годишното лице, кој е осомничен за кривично дело прикривање.

Во вторникот, 26 мај, беа спроведени кривични истраги за 48-годишник и 52-годишен маж осомничен за сторена кражба во фабриката за шеќер во Вировитица.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен во каменолом, пријавил дека при...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија, која не се придржувала на...

Во Белград прогласена вонредна ситуација

Градоначалникот на Белград Зоран Радојчиќ, на предлог на Штабот за вонредни ситуации, донесе одлука за прогласување вонредна ситуација, која стапува во сила...

Боки 13 продолжува со поднесување кривични пријави во ОЈО

Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со...