Муцунски за договорот од Преспа: Секоја грешка може да се поправи – „Го лажете народот дека може да се врати старото име“, му врати Богојески

НАШ ПРЕДЛОГ

Протести против поскапувањето на струјата во Кичево

На градскиот плоштад во Кичево денеска се одржа мирен протести против поскапувањето на струјата.

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со...

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете...

Носителот од ВМРО-ДПМНЕ во првата изборна единица Тимчо Муцунски во изборната дебата на ТВ21 посочи дека секоја грешка може да се поправи, мислејќи на Преспанскиот договор.

- Реклама -

„Господине Богојески го ценам правото на вашиот став во врска со договорите, но јас тоа што го знам од меѓународното договорно право е дека сите грешки можат да се исправат посебно кога имаме непочитување на основните норми на меѓународното право. Мојата битка за Македонија не престанува“, истакна Муцунски.

- Реклама -

На ова, носителот во првата изборна единица од Македонски концепт, Петар Богојески му реплицираше дека го лажат народот дека може да се врати старото име.

- Реклама -

„Не може да бидете, во исто време борец за македонската кауза и за македонските национални интереси кој несомнено поминуваа низ патот кон длабока европеизација на земјата, а во исто време да имате политичко поведение на обично политиканство и да се движите по народот и да го лажете дека може да се врати името, да се врати знамето, и да се ќаруваат поени на наивните добродушни и чесни патриоти во оваа земја, а во исто време да зборувате на дебати за Европска Унија“, порача Богојески.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со Северна Македонија, Албанија и Србија, јави...

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете го протестот во живо на...

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната...

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот на активни случаи е под...