„Можеби влијаеше пандемијата“ – голем интерес за медицинските насоки

НАШ ПРЕДЛОГ

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се...

Протестот во средното скопско училиште „Панче Караѓозов“ на кој се бараше дополнителна паралелка за насоката медицински сестри, покажа дека оваа година најбарани се медицинските насоки, бидејќи во трите средни скопски училишта, паралелките се пополнети уште во првиот уписен рок. Пополнети се:

- Реклама -

-Три паралелки за медицински сестри во “Панче Караѓозов“

- Реклама -

-Две паралелки за медицински сестри во “Цветан Димов“

- Реклама -

-Две паралелки за медицински лаборанти во “Марија Кири Склодовска“

Големиот интерес за медицинските насоки можеби е поради пандемијата изјави директорот на училиштето “Марија Кири Склодовска“, Блерим Небиу.

„Во првиот уписен рок најголем интерес имаше за медицинската насока. Секоја година има интерес за медицинските насоки, но годинава не знам што влијаело, можеби пандемијата, учениците да се интересираат повеќе за медицинските насоки“, изјави Блерим Небиу – директор на училиштето „Марија Кири Склодовска“

Од медицинските насоки кои се непополнети во првиот рок во ова училиште беа прехранбена технологија, техника за чување на животната средина, техника за хемиски и козметички производи и техничката медицинска насока за грижа. Насоката за прехранбена технологија обезбедува работно место, објаснува директорот Небиу.

„Можноста да се продолжат студиите и втора можност е тоа што со училишната диплома од ова средно училиште директно се вработувате во разни компании. Ние како стручно училиште имаме потпишано меморандум за соработка со компанијата Алкалоид каде учениците можат да продолжат со пракса, а од оваа година новост е тоа што се вработуваат директно од хемиско – технолошката насока“, додава Небиу.

Зошто насоките кои им нудат перспектива на учениците остануваат непополнети, директорот Небиу смета дека е резултат на недостигот на меѓуинституционална стратегија која ќе ги ориентира учениците во изборот на професија. Според него, време е психолозите во училиштата во основните и средни училишта да состават стратегија за професионално ориентирање. Ова ќе им овозможи на учениците зависно од нивните таленти да изберат насока која се бара на пазарот на трудот. Зголемениот интерес за медицинските насоки доаѓа во време кога секоја година имаме намалување на бројот на ученици кои завршуваат основно образование.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...

Скопскиот аеродром „мост на корона“ за Европа – 24 патници од летот Скопје-Турку позитивни на ковид-19

24 патници од летот Скопје-Турку, Финска, биле позитивни на коронавирус. Тие во саботата полетале од Скопје кон јужниот град во Финска, и...

Шилегов најави: Наскоро ДИНО парк во скопската зоолошка

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил објави неколку видеа од монтажни диносауруси, за кои вели дека многу наскоро ќе...