МОН: Во тек се тестирања на платформата, се работи на нејзина оптимизација

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

 
После информацијата дека Националната платформа за учење се соочи со проблеми уште во првиот ден од тестирањето, се огласија од Министерството за образование и наука. Од таму соопштуваат дека се вршат тестирања на платформата, и дека се работи на нејзина оптимизација.

„Министерството за образование  и  наука, информира дека течат тестирањата, на единствената Национална платформа преку којашто ќе се
одвива наставата од далечина од први октомври годинава.

Тестирањето е дел од постапката за постигнување на целосна функционалност на платформата, и во тест фазата се детектираат и надминуваат сите предизвици. 

Со цел да обезбедиме потполно функционална
платформа до почетокот на учебната година тестирањата продолжуваат и во наредните денови.

Исто така, Министерството за образование и наука информира дека во моментов се прават сите подготовки, тестирања и оптимизации на платформата.“

532 лица во болница се лекуваат од коронавирус, 4 на респиратор – во „Козле“ 7 деца и 5 мајки

Четири лица од вкупно 532 хоспитализирани низ болниците во Македонија се наоѓаат на респиратор. Пациентите се наоѓаат во Градската општа болница „8-ми...

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти утре во посета на нашата земја

Во посета на РСМ утре ќе биде премиерот на Косово, Авдулах Хоти. Со почеток во 14:00 часот започнува официјалната посета на делегацијата...

Марковски: Ќе биде многу лошо ако сите инфекции ги ставаме во ковид кошот

Проф. д-р Вело Марковски вечерва е гостин во „Клик Плус“ на ТВ21, каде што дебатираме за коронавирусот, и за тоа какви решенија...

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ нема да гласаат – Законот за заразни болести пред пратениците на 27. октомври

СДСМ лажат дека Законот за заштита од заразни болести предлага мерки за борба против ковид-19 пандемијата, обвинува опозициската ВМРО ДПМНЕ. И покрај...

Починатиот волонтер примил вакцина против менингитис, Оксфорд го продолжува тестирањето на вакцина против Ковид-19

По веста за смртта на волонтер кој примил вакцина за коронавирус, Универзитетот во Оксфорд објави дека тој дури не примил вакцина, туку плацебо,...