Молитва во Тетово, но не и во Порој – Абази: Ги штитиме верниците од пандемија

НАШ ПРЕДЛОГ

Протести против поскапувањето на струјата во Кичево

На градскиот плоштад во Кичево денеска се одржа мирен протести против поскапувањето на струјата.

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со...

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете...

Утринската молитва повеќето муслимански верници од регионот на Тетово ја дочекаа дома, а молитвата за Курбан Бајрам, во џамија. Со заштитни мерки и дистанца, повеќето на отворено. Но, муфтијата на Тетовското муфтиство Ќани Несими со апел им се обрати на верниците од Шарената џамија во Тетово да ги избегнуваат домашните посети кај блиските и да ги почитуваат препораките од здравствените организации.

- Реклама -

„Сите верници ќе треба да си ја освежат верата дека треба да се заштитиме од оваа болест која е пандемија, треба да одржуваме дистанца и да носиме маски, да одржуваме хигиена и доколку се сретнеме за Бајрам тоа да биде на дистанца и да не одиме на гости кај роднините и на тој начин да се заштитиме себеси и другите“, истакна Ќани Несими.

- Реклама -

И овој Бајрам не се одржа молитва во џамијата во селото Порој. Оџата Максут Абази смета дека тоа е ризик за верниците и според него ИВЗ се уште не е реформирана и не работи во интерес на верниците.

- Реклама -

„Затоа ние донесовме ваква одлука да не се отворат вратите на џамијата и да се собираат поради најавите кои доаѓаат од СЗО дека вториот бран е неизбежен но барем да се заштитиме. Реформите кои се полнати во ИВЗ ќе се завршат со успех и верувам дека на чело на оваа заедница ќе дојде достоен човек, вистински верник, одговорен и свесен со чисто минато“, вели Максут Абази.

Според Несими одлуката за неотворање на џамијата ја донел советот на џамиите и тоа не е спротивно деловникот на ИВЗ.

„Ништо не е надвор од деловникот на ИВЗ но и на Тетовското муфтиство, околностите на одредени места се различни и според нив советот на џамијата заедно со имамот одлучија“, додава Ќани Несими.

И за време на молитвата за Фитр Бајрам и покрај пандемијата, џамиите беа отворени со посебни препораки но молитва не се одржа во две џамии во Тетово.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со Северна Македонија, Албанија и Србија, јави...

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете го протестот во живо на...

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната...

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот на активни случаи е под...