Менталното здравје за време на Ковид-19 – стручните лица разменија мислења и искуства во „Клик плус“

НАШ ПРЕДЛОГ

Многу жалби доставени до Омбудсманот – кичевските административци без решенија, се жалат од пензинскиот фонд

Граѓаните кои не успеваат да завршат работа во државните институциите, се обраќаат во канцеларијата на Народниот правобранител.

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат...

Веста дека сум заразен со Ковид-19 ја примив смирено и се подготвив за изолација, раскажа синоќа во „Клик Плус“, лекарот од Дебар, Арбен Аголи кој успеа да се излекува од вирусот.

- Реклама -

Психологот Ана Ѓорѓевиќ, рече дека човекот на изолацијата може да гледа како предизвик, но истовремено и како можност.

- Реклама -

Но, дали оваа корона криза ќе остави последици врз нашето ментално здравје? Професорот по психологија, Мирослав Пендаровски вели дека сѐ уште е рано да се каже тоа.

- Реклама -

Социологот пак, Ило Трајковски, уверува дека луѓето треба да го сменат начинот на сфаќање на нештата и како ги водиме животот.

Трајковски, уверува дека во состојбата во која се наоѓаме, кај компаниите и политиката ниту престанува, а ниту пак ќе престане нивната желба да профитираат.

Од друга страна, они кои можеби немаат придобивка во овие тешки моменти се токму лекарите. Педијатарот Аспазија Софијанова, сподели со гледачите на ТВ21 нејзино гледиште за професијата.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите за коалиција. Не е кажано...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат онлајн настава од дома. Ова...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да се утврди на кој начин...

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:...