Мендух Тачи на „Изборни дебати“ – „Не може да има Влада без Албанци, може да има војна“

НАШ ПРЕДЛОГ

ВИДЕО: Еве како изгледаше синоќешното апсење на дилери на дрога во Кичево

Синоќа Министерството за внатрешни работи спроведе акција во која беа уапсени неколку дилери на дрога во Кичево....

Филипче: Најостро го осудувам нападот на колегата лекар – институциите целосно да го истражат случајот

Министерот за здравство, Венко Филипче на социјалната мрежа „Фејсбук“ се јави по нападот попладнево на лекар на...

Нападнат лекар од токсикологија, завршил на Ургентен

Попладево бил нападнат лекар од Клиниката за токсикологија. Тој се здобил со повреда на окото и неколку...
-Реклама-

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, во емисијата „Изборни дебати“ меѓу другото зборуваше и за идејата на ДУИ за премиер Албанец. Тој рече дека кандидатурата на Насер Зибери е само илузија и лага на ДУИ. Тачи дури рече дека кандидатот за премиер Албанец е политички мртов.

Мендух Тачи: „Јас лично кандидирам за вицепремиер“.

- Реклама -

Ф.А: Го прифаќаш Насер Зибери за Премиер.

Мендух Тачи: „Не, прифаќам да излезе на дебата. Да не прави вакви шеги. Насер е политички мртов, Ахмети си игра со него“.

- Реклама -

Тачи дури додаде дека доколку граѓаните сакаат да гласат за Зибери, нема да можат бидејќи неговото име не фигурира никаде.

„Вие сте го слушнале Насер Зибери кој вели дека ќе го гласаат Албанците, Македонците, и тоа е невозможно и ова кандидатура има еден недостаток – каде е името на Насер Зибери за гласање, тие кои сакаат да гласат за Зибери немаат каде да гласаат бидејќи неговото име не е никаде. Тоа е криењето на Али Ахмети поради се што направил, односно не направил за 18 години, со цел тој да не биде тема на дискусија“, истакна Тачи.

- Реклама -

На прашањето дали може да има Влада без Албанците, Тачи рече дека без Албанците може да има само војна.

„Али Ахмети вели дека се партија за интеграција а 20 години наназад е националистичка партија, прав манипулатор кој провоцира одредена ситуација“, посочи Тачи.

Ф.А: Значи вие велите дека има Влада без Албанците?

М.Т.: Не, чекај. Не ме оставивте да завршам. Нема Влада без Албанците, војна може да има.

Тачи во емисијата зборуваше и за изборната програма на ДПА, инвестициите и државниот буџет и заканите кои ги добил. Меѓутоа не сакаше да зборува за имиња бидејќи, како што рече, случајот е под истрага.

Скелет од еден од најпознатите тираносауруси оди на наддавање

Скелет од еден од најпознатите тираносауруси оди на наддавање во аукциската куќа „Кристи“ во Лондон на почетокот на октомври. Се проценува дека би...

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 31 милион

Бројот на заразени со коронавирусот во светот, според веб-страницата Ворлдометер (Worldometer), надмина 31 милион. САД се најпогодени од пандемијата, каде има речиси седум...

Акција на МВР во Кумановско, најдени 28 мигранти во две одделни акции во Лојане и Ваксинце, приведени три лица

МВР денеска соопшти дека во раните утрински часови денеска во одделни акции во кумановските села Ваксинце и Лојане, биле најдени 28 мигранти...

Шкупи ја совлада Ренова во „инфаркт“ меч на „Чаир“ и седум гола

Во најинтересниот натпревар од 6. коло во Првата македонска фудбалска лига, Шкупи ја совлада Ренова со 4:3. „Чаирчани“ во првото полувреме водеа...

Од гинекологија со детали околу починатата родилка и нејзиното бебе

Родилка и нејзиното бебе вчера попладне починаа на Клиниката за гинекологија. Четириесет годишната трудница К.Ј. од населбата Шуто Оризари, Скопје била примена...