Меѓу жртвите во Крајстчрч 3-годишно и 4-годишно дете

Бројката на жртви од нападот во Крајстчрч се зголеми на 50, а меѓу загинатите се и 3-годишно и 4-годишно дете.

Уште 34 лица се во болница, а од нив 12 се во критична состојба. Меѓу оние со критична состојба е и 4-годишно девојче.

Убиецот Брентон Харисон Тарант од Австралија во петокот пукаше во верниците за време на молитва во две џамии. Тој нападот го емитуваше во живо на социјалните мрежи.

©TV21.TV Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира!