Медицински персонал од Институтот за јавно здравје е на располагање за тетовско

НАШ ПРЕДЛОГ

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да...

Лекари специјалисти од Институтот за јавно здравје и од други државни здравствени установи ќе бидат на располагање на тетовските институции од областа на здравството.

- Реклама -

Ова е договорено на денешниот состанок на градоначалничката Теута Арифи со претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџоски, директорот на Институтот Шабан Мемети и директорот на Клиничката болница во Тетово Флорин Бесими.

- Реклама -

– На денешниот состанок уште еднаш потврдивме дека општина Тетово успешно ги спроведува мерките за заштита од коронавирусот и прави напори да им укаже и на граѓаните да ги почитуваат здравствените и владините мерки. Денеска уште еднаш ни беше потврдена поддршката во справувањето со коронавирусот од страна на Институтот за јавно здравје со ставање на располагање на еден инфектолог за подрачјето на општина Тетово, како и со зајакнување на здравствените служби во Тетово со дополнително испраќање на здравствен персонал како пулмолози, интернисти и слично, доколку во иднина има потреба од тоа, истакна градоначалничката Арифи.

- Реклама -

Претседателот на Комисијата за заразни болести Жарко Караџоски потенцираше дека помош за Тетово ќе има и доколку се јави потреба за зголемена бројка на болничко лекување на пациенти.

– Споделивме актуелни новости околу состојбата, како и за рестрикцијата во движење во насока да се даде придонес за зајакнување на капацитетите на болницата, капацитетите на превентивниот сектор и дадеме скромен придонес во перспектива за нови мерки. Разговаравме за зголемување на капацитетите на регионот Полог доколку има има потреба од дополнителна хоспитализација на пациенти со Ковид-19, рече Караџовски.

Во Тетовскиот регион денеска се бележи едно починато лице од коронавирус на Инфективната клиника во Скопј,е додека нови заболени нема. Починатата е 62 годишна жена од селото Челопек, со што вкупно четири лица од тетовско се водат како починати поради коронавирусот.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат онлајн настава од дома. Ова...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да се утврди на кој начин...

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:...

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост...