Лансиран првиот ирански воен сателит

НАШ ПРЕДЛОГ

Локални поројни врнежи, ветер, грмежи и град викендов

Локални поројни врнежи од дожд, на места доста интензивни, во вид на невреме и проследени со ветер,...

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за...

Иран синоќа соопшти дека го лансира првиот воен сателит „Нур“, што ќе кружи на 425 километри над Земјата.

- Реклама -

Пентагон не се изјасни дали сателитот е во орбита и дали е оперативен. Но, американскиот државен секретар Мајк Помпео го осуди лансирањето на иранскиот сателит, истакнувајќи оти не е во согласност со резолуцијата на Обединети нации, со која Техеран се обврзува дека ќе ја стопира работата на балистичките проектили.

- Реклама -

Ракетата „Казед“ наменета за транспорт на сателитот во орбитата користела течно погонско гориво, а иста технологија што може да се употреби и за производство  на ракета со голем дострел, што може да носи нуклеарни боеви глави.

- Реклама -

Иран е повторно способен да ги загрози соседите и американските сојузници, но САД никогаш нема да му дозволи на Техеран да ја загрози Америка, изјави генералот на американската авијација Џон Хајет.
Иран досега имаше повеќе обиди за лансирање на сателит. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „мерцедес“,...

Приведено лице од скопско Мојанци – споделувал видео и фотографии на „Тик Ток“ како предизвикува пожар

СВР Скопје - Единицата за насилен криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-малолетник од с.Мојанци, скопско, поради...

Филипче: Во тек е реновирање на Клиниката за максилофацијална хирургија

Клиниката за хирургија, вилици и врат - максилофацијална хирургија информира дека во тек е подобрување на условите во установата. Преку донација од...