Курц: Ќе се смени удобната позиција на Грција

НАШ ПРЕДЛОГ

Мерките за плати ќе може да ги користат и управителите и сопственици на бизнисите

Владата направи измена на Уредбата за поддршка на работодавачите од приватниот сектор погодени од здравствената економска криза,...

Во Италија почина стотиот лекар

Од Ковид-19 во Италија досега починаа сто лекари, соопшти здружението на лекари. Последната жртва...

Дневен хороскоп за четврток (9. април 2020)

ОВЕН Работа: Исходот на ситауцијата која ве мачи за вас може да биде добар....

Министерот за надворешни работи на Австрија Себастијан Курц оцени синоќа дека поради одлуката на другите држави да го ограничат прифаќањето бегалци, ќе се смени и позицијата на Грција, за која рече дека досега била многу удобна.

Во дневникот на австриската државна телевизија ОРФ, по завршувањето на еднонеделната балканска турнеја, Курц рече дека европската политика кон бегалци мора да се откаже од неограничено прифаќање и наместо тоа да се заложи за пружање повеќе помош на самото место.

– Грција во моментов е во многу удобна ситуација, бидејќи речиси ниту еден бегалец не се задржува во таа земја подогло од 24 часа. Ако таа ситуација се смени, Атина одеднаш би била подготвена да ја прифати понудата од ЕУ, убеден е Курц.

Што се однесува на бегалците кои бегаат преку море, тој вели дека најдобро решение би било кога спасувањето не би било врзано со понатамошен транспорт во централна Европа.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

„Кога имавме слобода не ја користевме, сега е голема желба да се излезе надвор“, вели Пендаровски

Психологот Мирослав Пендароски во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека кога имавме слобода не ја...

Пендаровски: Во иднина ќе се соочиме со менталните последиците од коронавирусот

Психологот Мирослав Пендароски во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека во иднина ќе се соочиме со менталните последици од кризата...

„Симптомите на коронавирус кај деца и возрасни може да бидат сосема различни“, вели Софијанова

Докторката Аспазија Софијанова за „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека симптомите на коронавирусот кај деца и возрасни може да бидат сосема различни....

Нова жртва на коронавирусот во Косово, вкупно седуммина починати

Министерството за здравство на Косово вечерва објави дека уште едно лице заразено од Ковид-19 почина на Инфективната клиника при Клиничкиот и универзитетски...

Софијанова: Не се очекува коронавирусот да прави компликации кај новороденчињата

Докторката Аспазија Софијанова во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека не се очекува коронавирусот да направи компликации кај новороденчињата.
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com