Кризен штаб Кавадарци побара 25 луѓе од АРМ заради зголемена контрола на мерките против коронавирус

НАШ ПРЕДЛОГ

Чак Норис објави видео порака до Александар Лукашенко (ВИДЕО)

Американскиот глумец Чак Норис сними видео порака до Александар Лукашенко, чија официјална победа на минатонеделните претседателски избори...

Локални поројни врнежи, ветер, грмежи и град викендов

Локални поројни врнежи од дожд, на места доста интензивни, во вид на невреме и проследени со ветер,...

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31...

Заради зголемена контрола за спроведување на мерките и препораките од Владата во врска со Ковид-19, Општински кризен штаб Кавадарци донесе заклучок да се побара од Министерството за одбрана отстапување на 25 припадници на АРМ, кои ќе бидат вклучени во процесот на контрола и безбедност на територија на кавадаречката општина.

- Реклама -

Ова е само еден од заклучоците кои ги донесе Кризниот штаб на денешниот седми по ред состанок.
Од Штабот ги потсетија вршителите на земјоделска дејност на кој начин можат да обезбедат непречено движење до нивните земјоделски имоти. Истовремено, нагласија дека ќе бидат санкционирани сите злоупотреби.

- Реклама -

Информирајќи на прес – конференција за сите донесени заклучоци, градоначалникот Митко Јанчев додаде дека редовно, како и досега, ќе се врши дезинфекција, аеродезинфекција и превенција од пожари. Во Општина Кавадарци, рече тој,  нема некои поголеми нарушувања на мерките во делот на полицискиот час за викендот.

- Реклама -

-Со оглед на тоа дека ни беше прв викенд каде што повеќе од 48 часа луѓето беа на некој начин во изолација, земјоделците успеаја да си ги завршат нивните секојдневни дејности со претходната најава на кол центарот и со најавата до Министерството за земјоделие, така што генерално беше во ред и немаме некои поголеми прекршувања. Очекувам да издржиме за велигденските празници,  да бидеме  во домашна самоизолација, по препораките на Владата, со тоа да ја минеме и оваа седмица  и мислам дека од наредната треба веќе да се разлабават сите мерки, изјави Јанчев на прес конференцијата.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Локални поројни врнежи, ветер, грмежи и град викендов

Локални поројни врнежи од дожд, на места доста интензивни, во вид на невреме и проследени со ветер, грмежи и град се очекуваат...

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „мерцедес“,...

Приведено лице од скопско Мојанци – споделувал видео и фотографии на „Тик Ток“ како предизвикува пожар

СВР Скопје - Единицата за насилен криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-малолетник од с.Мојанци, скопско, поради...