Косово: Нови четворица заразени и 22 излекувани, активни 426 случаи

НАШ ПРЕДЛОГ

Многу жалби доставени до Омбудсманот – кичевските административци без решенија, се жалат од пензинскиот фонд

Граѓаните кои не успеваат да завршат работа во државните институциите, се обраќаат во канцеларијата на Народниот правобранител.

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат...

Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) објави синоќа дека во текот на вчерашниот ден во земјата се извршени тестирања на 254 лица кои биле во контакт со заболени од Ковид-19, при што четворица од нив резултирале позитивни на новиот коронавирус, јави дописникот на МИА од Приштина.

- Реклама -

Вкупната бројка на заразени од појавата на пандемијата во Косово, вклучително вчерашните четири случаи, достигна до 855, со вкупно 26 смртни случаи, од кои последниот е забележан во неделата во Зубин Поток, во северно Косово.

- Реклама -

Од новозаболените, двајца се од Митровица и по еден од Ораховац и Призрен.

- Реклама -

Во понеделникот продолжи трендот на пораст на бројот на лица кои се излекувани од заразата. Во целата држава, согласно пропишаните методи на Светската здравствена организација, вчера се потврдени 22 случаи на излекувани, со што официјалната бојка на лицата кои ја победија болеста се искачи на 403.

Според овие официјални податоци, во Косово моментално се активни 426 активни случаи на заразени од новиот вирус.

Бројот на извршени тестирања во Лабораторија за молекуларна микробиологија на ИШПК, вклучително вчерашните 254, изнесува 8.541. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите за коалиција. Не е кажано...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат онлајн настава од дома. Ова...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да се утврди на кој начин...

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:...