Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

НАШ ПРЕДЛОГ

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

„Граѓаните постојано бараат да се отворат границите, а политичарите дебатираат, некои сметаат дека се уште е рано,...

Мухамед Зеќири со обвинувања до Арбр Адеми – екс министерот возврати „Дежурен провокатор кон ДУИ“

„Министерството за образование од минатиот мандат покажало негрижа за почетокот на новата учебна година, а министерот Адеми...

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците...
-Реклама-

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со Северна Македонија, Албанија и Србија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според дел од приштинските медиуми, ваквата одлука на Владата значи дека граѓаните на трите соседни држави нема да имаат потреба да приложуваат тест со кој ќе докажат дека не се заболени од Ковид-19.

- Реклама -

Меѓутоа, во официјалното соопштение од седницата на Кабинетот на премиерот Авдулах Хоти, одржана со видео-конференциска врска, на ниедно место не се споменуваат тестовите или други процедури кои граѓаните од тие држави треба да ги спроведат за влез во државата.

– Донесена е и одлука за отворање на државните граници на Република Косово со Република Албанија, Република Северна Македонија и Република Србија, се вели во соопштението по седницата на косовската Влада.

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Филипче-Брнз: САД е наш стратешки партнер во јакнење на здравствениот систем

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска оствари работна средба со амбасадорката на САД во Република Северна Македонија, Кејт Мари Брнз,...

Над 73 милиони гледачи ја следеле првата тв-дебата Трамп-Бајден

Повеќе од 73 милиони луѓе во САД го следеа првиот круг на предизборните телевизиски дебати меѓу актуелниот претседател Доналд Трамп и кандидатот...

Хрватска: Медицински сестри суспендирани поради смртта на пациент – му инјектирале средство за дезинфекција?!

Денеска во болницата во Чаковец ќе биде извршен вонреден надзор поради настаната смрт кај пациент во текот на рутинска постапка на хемодијализа.

Засилени сообраќајни контроли во Куманово – 172 санкционирани возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (30.09.) спроведе засилена акциска контрола во областа на сообраќајот на територијата на Куманово....

Димитров на видео-конференциски состанок со еврокомесарот Вархеји и колегите од регионот

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров попладнево учествуваше на работен видео-конференциски состанок со еврокомесарот за соседство и проширување...