Кондарко: Дали уредбата која денеска не ја признава Деркоски, ќе ја признае утре?

НАШ ПРЕДЛОГ

Светските лидери денеска одлучуваат за помош за Либан

На иницијатива на францускиот претседател Емануел Макрон и ОН, светските лидери ќе одлучат денеска, на петтиот ден...

Казнети 423 лица за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење...

Клиниката за неврологија изготви „Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија“

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на КОВИД-19, соопшти Министерството...

„Ако случајно по било кој основ ДИК добие правен акт со кој се одредува датум, дали уредбата која денеска не ја признава Деркоски, утре би ја признал и би ја сметал за важечка?“, запраша членот и поранешен претседател на Државната изборна комисија, Борис Кондарко.

- Реклама -

Тој смета дека овој пристап е погрешен и дека претседателот на ДИК навлегува во некои работи кој не се негова лична надлежност, ниту пак надлежност на ДИК.

- Реклама -

„ДИК е колективен орган, неосновано е на ваков начин да се поставуваат услови бидејќи претседателот е само прв меѓу еднаквите, во ваква ситуација не може да го претставува ставот на ДИК“, порача Кондарко во вестите на ТВ21.

- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Казнети 423 лица за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани...

Клиниката за неврологија изготви „Водич за справување со невролошки заболувања во услови на Ковид-19 пандемија“

Универзитетската клиника за неврологија изготви Водич за справување со невролошки заболувања во услови на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство.

До утре туристичките агенции може да се регистрираат на платформата „Дома си е дома“ за работа со ваучери

Лиценцираните туристички агенции кои сакаат да работат со ваучери за туризам, до утре, 10 август, може дополнително да се регистрираат на платформата...

Запалени автомобили во Ново Лисиче (ВИДЕО)

Запалени се неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче во близина на последната станица на автобусот 5-ка. Засега не...