Комисијата за заразни болести ќе одлучува за нов режим на границите со Србија и со Косово

НАШ ПРЕДЛОГ

Протести против поскапувањето на струјата во Кичево

На градскиот плоштад во Кичево денеска се одржа мирен протести против поскапувањето на струјата.

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со...

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете...

 Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара за евентуално повторно воведување режим со границите на Србија и Косово или затворање на граничните премини со овие земји, имајќи го предвид развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството.

- Реклама -

-Комисијата за заразни болести активно ја следи епидемиолошката состојба со коронавирусот во регионот и соседните земји и можното враќање на мерките е во насока на превенција од потенцијални ризици по здравјето на населението во Северна Македонија, велат од Министерството за здравство.

- Реклама -

Министерот за надворешни работи Никола Димитров вели дека одлуката за евентулано затворање на границите, нема да биде политичка, бидејќи клучен критериум е епидемиолошката слика.

- Реклама -

– Прашањето за отворање или затворање на границите нема политика, клучен критериум е епидемиолошката слика. Клучен критериум за ЕУ е блиску до или под 20 нови КОВИД-19 случаи регистрирани во последните 14 дена на 100 илјади жители, изјави министерот Димитров.

Клучното во ова се, посочи Димитров, е дека колку повеќе се придржуваме до мерките – носење маска и држење дистанца, толку ќе биде подобра епидемиолошката слика и толку побрзо ќе ни бидат отворени сите граници.

Прашан дали ќе преземеме реципроцитетни мерки со отворање или затворање на границите, Димитров, рече дека министерот за здравство Венко Филипче и кризниот штаб на Владата дневно ја следат состојбата во сите земји и врз основа на препораките од епидемиолозите ќе ги носат и одлуките.

Според последните податоци, во Србија изминатото деноноќие се регистрирани 359 нови случаи на коронавирус, а шест лица починале. Тестирани се 9.013 лица, а на респиратори имало 81 пациент. Така, вкупниот број жртви се искачи на 287, а бројот на активни случаи се искачи на 1.996.

Ситуацијата во Белград е најпроблематична затоа што 82,5 проценти од сите заразени се регистрирани во главниот град на Србија. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со Северна Македонија, Албанија и Србија, јави...

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете го протестот во живо на...

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната...

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот на активни случаи е под...