„Клик Плус“ во Тетово – никој не го слуша гласот на младите

НАШ ПРЕДЛОГ

Професорите и наставниците го креваат гласот само за покачување на платите, но не и за правата на учениците, рече Бленд Ходаи од Унија на ученици. Според него, учениците се соочуваат со многу проблеми, како што се старите книги, прашање за кое треба да реагираат сите заедно: родителите, учениците и професорите.

„Во однос на книгите… оние што нѐ следат, и родителите, но и професорите треба да знаат дека треба да го кренеме гласот за ова прашање и проблематика, бидејќи наставниците нѐ поддржуваат нас, но станува збор за тоа дека тие го креваат гласот и организираат бојкоти и протести само за покачување на нивните плати“, истакна Бленд Ходи.

Гласот на младите не се слуша бидејќи сите институции се политизирани, смета средношколецот Ардонит Исмаили.

„На младите им се негира гласот и младите не се критичари бидејќи сите институции се политизирани, сите образовни институции, универзитети. Нивниот глас не се слуша бидејќи секој професор е функционер на ДУИ, па затоа доколку критикуваш ќе бидеш казнет и санкциониран“, истакна Ардонит Исмаили.

Освен за правата на младите, во „Клик Плус“ стана збор и за други проблеми како што се: книгите со историографски грешки, старите книги и нивниот дефицит, проблемот со превозот до училиште, насилството и условите во училиштата.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

ММФ/СЗО: Коронавирусот ќе ја погоди светската економија повеќе отколку финансиската криза од 2008 година

Повеќе од 90 земји побараа итна финансиска помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во пресрет на досега...

Спасовски до кумановци: Останете присебни, нема простор за паника заради полицискиот час

Премиерот Оливер Спасовски вечерва на неговиот фејсбук-профил упати апел до кумановците да останат присебни во овие моменти, нагласувајќи дека нема простор за...

Адеми: Не можам да поддржам намалување на платите во образованието, ние треба да ги мотивираме наставниците

„Нашите препораки беа наставниците да бидат креативни, да го дадат својот максимум во видео наставата и во одредени линкови со одреден профил,...

Фетаи: На глобално ниво брзината на интернетот бележи пад, насочени сме кон зачувување на квалитетот

Професорот Беким Фетаи во „EU click“ на ТВ21 истакна дека секој студент мора да поседува телефон со интернет брз барем 10 мегабити...

Адеми: Оваа несреќа претставува можност да се ангажираме во насока на онлајн настава

Министерот за образование и наука Арбер Адеми во дебатниот магазин „EU click“ на ТВ21 посочи дека оваа несреќа претставува можност за да...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com