Кина испрати трет поморски сателит во вселената

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

Кина денеска испрати уште еден поморски сателит во вселената, објавија локалните медиуми.Нов сателит за мониторинг на море и океан е лансиран од Центарот за лансирање сателити од Џикуан,  објави новинската агенција Ксинхуа.

Кинеската ракета „Лонг Марч-4Б“ го носеше сателитот Хаијанг-2С (HY-2C), кој полета околу 13,40 часот по локално време.Тоа е третиот кинески поморски сателит кој се приклучува на претходните сателити HY-2B „за да изврши исклучително прецизен мониторинг на морската околина“.

Всушност тоа беше и 347. лансирање од ракетната серија Лонг Марч. Кина минатата недела испрати најмалку девет сателити во вселената.

Сателитите од групата Џилин-1 Гаофен 03-1 полетаа од Жолтото Море. Кина исто така го испрати набљудувачкиот сателит Гаофен-11 02 во орбитата со лансирното возило „Лонг Марч-4Б“. Ќе се користи за мапирање како дел од амбициозната иницијатива на Кина наречена „Појасот и патот“.

Законот за заштита од заразни болести и ребалансот на Буџетот на 27 октомври ќе се најде пред пратениците

Измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, ребалансот на Буџетот и Законот за заштита од дискриминација се...

1,4 милиони евра за набавка на 60 респиратори за Македонија – НАТО помош за справување со коронавирусот

НАТО  обезбедува 1,4 милиони евра за набавка на 60 респиратори и дополнителна медицинска опрема, помошта е потврда на сојузничката солидарност кон нашата...

МНР нема да реагира за изјавата на Каракачанов – „Ова е предизборна изјава“, смета Османи

„Доколку е потребно ќе им испратиме и инженерски полк за да ги отстраниме спомениците кои не се поврзани со историски факти“, изјави...

Марковски: Ние цело време позитивните ги кажувавме болни, си направивме проблем врз економијата

Вело Марковски во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека сме направиле голема грешка што оние со позитивни тестови ги прикажувавме како болни...

Седница на ЕСС: Поддршката за исплата на плати ќе биде скалеста согласно падот на приходите на компанијата

Финансиската поддршка за работодавачите за исплата на плати ќе биде скалеста согласно падот на приходите на компанијата односно од 14.500 до 21.776...