„Ќе субвенционираме приватни компании кои ќе вработуваат Албанци или граѓани од други помали етнички заедници“, најави Груби

НАШ ПРЕДЛОГ

Гордана Јанкуловска веќе спроведена во КПУ – Идризово

Гордана Јанкуловска, како осудена со четири години затвор во случајот „Тенк”, веќе е спроведена во КПУ-Идризово.

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

Секторот за образование на општина Кичево соопшти дека од страна на надлежната Комисија само едно општинско основно...

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од...
-Реклама-

Владата ќе ги субвенционира приватните компании кои ќе вработат Албанци или граѓани од другите помали етнички заедници, најави вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, првиот вицепремиер Артан Груби.

Груби додаде дека оваа мерка во Влада ќе се разгледува во следниот период.

- Реклама -

„Доколку приватни компании вработуваат Албанци или граѓани од другите помали етнички заедници ќе ја разгледаме можноста да ги субвенционираме овие компании. Сите компании кои ќе ја запазат правичната застапеност ќе бидат помогнати од Владата“, потенцираше првиот вицепремиер во првото издание од новата сезона на „Click Plus“ на ТВ21.

Инаку вечерва во емисијата се разговараше и за родовата еднаквост, за која пак Груби рече дека е направена грешка бидејќи ниту една жена од ДУИ не е дел од новата Влада.

- Реклама -

ЧИТАЈ ИСТО ТАКА:

Променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд

Променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд. На места врнежите ќе бидат пообилни проследени со грмежи и засилен ветер. Ќе...

Спасовски: Ја видов втората снимка од инцидентот во Битола, да ги сочекаме фактите, па да носиме суд

Оливер Спасовски, министерот за внатрешни работи денеска рече дека ја гледал втората снимка од инцидентот во Битола. Истакна дека прво ќе се...

Гордана Јанкуловска веќе спроведена во КПУ – Идризово

Гордана Јанкуловска, како осудена со четири години затвор во случајот „Тенк”, веќе е спроведена во КПУ-Идризово. Првите 15 дена...

Спасовски: Непочитувањето на самоизолација и изолација е кривична одговорност

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска предупреди дека санцкиите за луѓето кои треба да бидат во изолација заради контакт со лице...

МОН: Во тек се тестирања на платформата, се работи на нејзина оптимизација

 После информацијата дека Националната платформа за учење се соочи со проблеми уште во првиот ден од тестирањето, се огласија од Министерството за...