Ќе има ли полициски час за Бајрам? Османи: Бројот на заразени не е за потценување

НАШ ПРЕДЛОГ

Бузаку со скандалозни документи: ИВЗ исплатила 20.000 евра на синот на сега разрешениот поглавар Реџепи

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вчера гостуваше Скендер Буџаку кој за себе рече дека е...

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост...

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично...

Уште седум дена до празникот Бајрам. Додека бројот на заразени со Ковид-19 наизменично се намалува па расте, Комисијата за заразни болести ќе дискутира дали за претстојниот празник треба да се прогласи карантин од 24 часа. Техничкиот премиер Оливер Спасовски рече дека за тоа ќе се разговара утре во Кризниот штаб.

Денеска има 30 нови случаи на заразени со Ковид-19, затоа вицепремиерот Бујар Османи вели дека бројката не е за потценување.


„Природно дека предлог одлуките ги дава Комисијата за заразни болести врз основа на бројките. Денешните бројки покажуваат дека со намалувањето кое мислевме дека го имаме, 30 случаи не се за потценување. Меѓутоа, очекуваме дебата првично да реализира комисијата за заразни болести а потоа ние во Влада да дадеме политичко – институционална нијанса на лекарскиот предлог.“, рече Османи.

Претходно во земјава се прославуваше и Велигден, а со цел да се избегнат масовни собири на граѓани во храмовите беше прогласен полициски час која траеше од четврток па се до победелник. Полициски час имаше и за 1 мај, но сепак беше дозволено движење од 5 часот наутро до 14 часот попладне.

Еден од траидиционалните адети на муслиманскиот празник Бајрам е токму собирањата, пред се во џамија, па потоа и кај роднини и пријатели.

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост меѓу граѓаните.

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи – Бузаку: Сценарио диригирано од Реџепи

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи е разрешен од неговата функција. Оваа одлука е донесена со 2/3 од гласовите на вонредната седница на...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -