Касами предлага нов модел на средби меѓу албанските парламентарни партии

НАШ ПРЕДЛОГ

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за Ковид-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Брзите тестови за Ковид-19 многу скоро се очекува да бидат достапни и во болниците во нашата држава....

Граѓаните песимисти, синдикатот оптимист – поделени мислењата околу владината финансиска инјекција

Дали  владината финансиска инјекција од 470 милиони евра  ќе биде наменски искористена ? Поделеност  меѓу граѓаните и...

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

Една воспитувачка и 13 деца на претшколска возраст се ставени во изолација, откако беше потврдено дека негувателката...
-Реклама-

Лидерот на движењето Беса Билал Касами предлага нов модел на средби меѓу албанските парламентарни партии.

Во соопштението на ова партија се вели дека тие се за воспоставување нов модел на средби на парламентарните политички парти на Албанците, односно тоа да се случи по формирање на новата влада.

- Реклама -

„Движењето Беса уште еднаш го потврдува својот принципиелен став да воспостави еден модел кој ќе воведе правила дека средбата на албанскте парламентарни парти ќе се реализира после формирање на новата владата, за албанските парламентарни партии во владата да се обврзат со одговорности за реализација на прашањата со голем интерес за Албанците. Исто така, пред завршување на мандатот на албанските политички парти во владата, тие да дадат отчет за реализација на прашањата за кои заеднички се договарале“, велат од Беса.

Граѓаните песимисти, синдикатот оптимист – поделени мислењата околу владината финансиска инјекција

Дали  владината финансиска инјекција од 470 милиони евра  ќе биде наменски искористена ? Поделеност  меѓу граѓаните и Синдикатот. Првите се  песимисти,   не...

Стопанственици од Комората на Северозападна Македонија на средба со министерот Бесими

Стопанската комора на Северозападна Македонија на денешната средба со министерот за финансии Фатмир Бесими изразила подготвеност за активна улога во процесот на...

Аудио „бомба“ од минатото – Јанкуловска до Ставревски: „Сите ќе завршиме во затвор“

На Јутјуб сѐ уште може да се најде аудио снимка, која е објавена како дел од т.н бомби на СДСМ, кој тогаш...

13 деца и една негователка во изолација – министерката Шахпаска вели се е под контрола

Една воспитувачка и 13 деца на претшколска возраст се ставени во изолација, откако беше потврдено дека негувателката од групата е позитивна на...

Променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд

Променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд. На места врнежите ќе бидат пообилни проследени со грмежи и засилен ветер. Ќе...