Каракамишева повикана во полициска станица на разговор, „Хелсиншки, дежурни бранители на власта, ќе се видиме пред лицето на правдата!“

Професорката Тања Каракамишева Јовановска преку социјалните мрежи информираше дека денеска била повикана во полициска станица на разговор поради поднесена пријава против неа за предизвикување омраза врз национална, расна, верска и друга дискриминаторна основа.

„Само што излегов од полициска станица Центар.

Вчера тројца полицајци ги вознемирија моите малолетни деца носејќи ми покана дома да се јавам денес во 11 часот во станица “под сомнение дека сум сторила кривично дело од чл.394-г од КЗ, Ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем”.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ТВ21 АНКЕТА

Колку сте задоволни од услугите на лизинг компаниите?

View Results

Loading ... Loading ...