Каде заглавија преговорите на ДУИ и СДСМ?! – Заев сѐ уште не ги достави до Собранието имињата на замениците министри

НАШ ПРЕДЛОГ

Телефонски разговор Заев – Борисов: Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на С.Македонија

Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на Северна Македонија, истакнал бугарскиот премиер Бојко Борисов во...

Повеќе од 100.000 демонстранти на улица против Лукашенко

Повеќе од 100.000 луѓе денеска излегоа на улиците на Белорусија обновувајќи ги протестите против оспорениот претседател Александар...

Трамп ќе бара Бајден да се тестира на дрога пред нивниот прв дуел

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска соопшти дека силно ќе се залага неговиот противкандидат на претседателските избори во...
-Реклама-

Владата ниту денеска не ги достави до Собрание предлогот за заменик министрите.

Од Кабинетот на Претседателот на Собранието, за ТВ21 велат дека чекале до крајот на работното време, но не биле доставени предлозите од страна на Влада.

- Реклама -

Ова го докажува и утрешната агенда на Претседателот на парламентот, кој има само 2 средби, но нема најава за седница.

Премиерот Заев вчера најави дека денеска ќе ги соопшти имињата откако ќе се договорат со партнерите и откако ќе заврши со разговорот со потенцијалните кандидати.

- Реклама -

Дека Заев и денеска ги нема конечните имиња на заменик министрите, потврди и вицепремиерот, Љупчо Николовски.

ДУИ за ТВ21 ги потврди имињата на предложените заменик министри.

- Реклама -

Заменик министер за МВР – Назим Буши.

Заменик министер за здравство – Илир Хасани

Заменик министер за правда – Агим Нухиу

Заменик министер за Транспорт и врски – Беким Реџепи  

Заменик министер за одбрана – Башким Хасани

На Беса ќе и припаѓаат 2 функции на заменик министри. Арафат Шабани од Беса ќе биде Заменик министер за образование, а Седат Сулејмани, Заменик министер за култура.

Официјално е дека ДПА ја назначи Фатмире Исаку за Заменик министер за надворешни работи.