ЈО: Ги презедовме предметите од СЈО, доверени се на обвинители кои досега постапуваа

НАШ ПРЕДЛОГ

ВМРО-ДПМНЕ со предлог за стандардно ОЈО, Дескоска: Конечниот став треба да дојде од Заев и Мицкоски

Работната група на ВМРО-ДПМНЕ до владиниот тим достави материјал за предлог – законот за Јавно обвинителство. Пратеникот Антонијо Милошоски...

„Ќе бараме укинување на мерката притвор за Катица Јанева со гаранција недвижен имот“, вели Фрчкоска ексклузивно за ТВ21

Адвокатката Ирена Фрчкоска на екс специјалната јавната обвинителка Катица Јанева во ексклузивно интервју за ТВ21 вели дека веќе подготвуваат...

И натаму гори на Закинтос, пожарот нанесе штети на домови

Над 170 грчки пожарникари цела ноќ водеа битка со огнените јазици на островот Закинтос, а шумскиот пожар, речиси 24...

Од Јавното обвинителство на Република Северна Македонија информираат дека ги презеле предметите од Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите.

„По преземањето на предметите,  доверени се на јавните обвинители кои дотогаш постапувале по конкретните предмети се до определување на надлежно Јавно обвинителство и јавен обвинител кој ќе постапува во секој предмет. Во Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ќе продолжат да се спроведуваат досегашните безбедносни мерки и начинот на движење на предметите, доказните материјали и материјалите од прислушуваните разговори,  а за контрола над спроведувањето на овие мерки задолжени се двајца јавни обвинители“, велат од Јавното обвинителство.

- Реклама -
  • ТАГОВИ:
  • 1
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Влошена здравствената состојба на Катица Јанева во „Шутка“ – секојдневно примала терапија

Влошена е здравствената состојба на екс-специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дознава ТВ21, а потврдува нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска за...

Меџити во #ClickPlus: ВМРО и СДСМ многу често за да ги сокријат нивните скандали ги напаѓаат албанските партии

Потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити во вечерашното прво издание од новата сезона на дебатната емисија #ClickPlus на ТВ21 зборуваше за отворањето на постапката од...
video

Јусуфи за ТВ21: Не е добро предметите од СЈО да ги преземе јавното обвинителство

„Лично сметам дека воовој правец треба да се размислува за нов закон. Закон кој ќе ги опфати и предметите. Не е добро решение предметите...
video

ТВ21 ИНТЕРВЈУ со Ирена Фрчкоска – адвокат на Катица Јанева

Интервју со Ирена Фрчкоска - адвокат на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева. Разговорот го води, Светлана Ункоска. https://youtu.be/SN2Uc4FcHXA
video

Јусуфи за ТВ21: Законот не е усвоен, значи нема кој да работи и кој да ги води предметите во рамките на СЈО

„Усвоениот закон тогаш, предвидуваше мандатот на СЈО да биде 5 години. Во овој случај кога обвинителот кој раководеше со СЈО е разрешен според член...
- Реклама -
- Реклама -
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com