Јазол во политиката и правосудството – специјалните обвинители бараат одложување на рочиштата

НАШ ПРЕДЛОГ

Како Јанева ги пишувала писмата од притвор на компјутер или рачно? Одговара нејзината адвокатка Фрчкоска

Опозицијата обвинуваше дека писмата на Катица Јанева испратени од притвор се пишувани на компјутер, но во денешното интервју за...

ФОТО+ВИДЕО: Пожар во Велес, гори куќа

Речиси цела куќа изгоре денеска во пожарот кој се случи во Велес, јавува ТВ21 од терен во Велес. Најпрво...

Османи од Брисел: Првото поглавје ќе го отвориме за време на хрватското претседателство

Одлуката за старт не преговорите во октомври се поклопува со стартот на претседавањето со ЕУ од страна на Хрватска...

Одложено судското рочиште за случајот „Титаник 3“ по барање на специјалната обвинителка, Фатиме Фетаи. Фетаи вели дека поради незавидната ситуација со СЈО и предавањето на предметите на Основното Јавно обвинителство, сѐ уште не се знае кој ќе го застапува предметот. Следното рочиште е закажано за 18 октомври, а денеска требаше да бидат кажани завршните зборови. Според обвинението на СЈО, за наводни изборни нерегуларности обвинети се Ејуп Алими и Исмет Гури.

Одложено е и рочиштето за случајот „Титаник“. Расправата не се одржа по барање на специјалната обвинителка, Лиле Стефанова која рече дека во моментов во СЈО се одвива примопредавањето на предметите и дека треба да се остави простор да се донесе одлука – кој обвинител ќе го води предметот, а сѐ додека не се реши ова прашање, да не се закажува нов термин.

Во предметот „Титаник“, освен екс-министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинети се и поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство, Кирил Божиновски, Гордана Јанкулоска, Илија Димовски и други функционери. Тие се товарат за кршење на гласачко право, поткуп за време на избори, уништување на изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања. Исто така беше одложена и расправата за „Тортура“. Според судечкиот совет, денешното одлагање е резултат на отсуството на еден од сведоците, Иво Котевски. За начинот на апсење на поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошковски, на 6-ти јуни 2011 година, обвинети во овој предмет се: екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на единицата „Алфа“, Ивица Антевски и петмина припадници на единицата.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Влошена здравствената состојба на Катица Јанева во „Шутка“ – секојдневно примала терапија

Влошена е здравствената состојба на екс-специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дознава ТВ21, а потврдува нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска за...

Меџити во #ClickPlus: ВМРО и СДСМ многу често за да ги сокријат нивните скандали ги напаѓаат албанските партии

Потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити во вечерашното прво издание од новата сезона на дебатната емисија #ClickPlus на ТВ21 зборуваше за отворањето на постапката од...
video

Јусуфи за ТВ21: Не е добро предметите од СЈО да ги преземе јавното обвинителство

„Лично сметам дека воовој правец треба да се размислува за нов закон. Закон кој ќе ги опфати и предметите. Не е добро решение предметите...
video

ТВ21 ИНТЕРВЈУ со Ирена Фрчкоска – адвокат на Катица Јанева

Интервју со Ирена Фрчкоска - адвокат на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева. Разговорот го води, Светлана Ункоска. https://youtu.be/SN2Uc4FcHXA
video

Јусуфи за ТВ21: Законот не е усвоен, значи нема кој да работи и кој да ги води предметите во рамките на СЈО

„Усвоениот закон тогаш, предвидуваше мандатот на СЈО да биде 5 години. Во овој случај кога обвинителот кој раководеше со СЈО е разрешен според член...
- Реклама -
- Реклама -
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com