Јанева за 10 дена излегува од притвор? Милошоски: 2 пратеници и 2 судии се длабоко инволвирани во „Рекет“

НАШ ПРЕДЛОГ

Протест против албански паралелки – директорот доцни со барањето, не сака средба со новинари

По вчерашниот повик да се излезе на протест против отворањето паралелки на албански јазик, рано утрово родителите од село...

Јанева ќе го тужи советот на обвинители? Ќе бара укинување на притворот, гаранција ќе биде имотот

Не ми е познат основот по кој е донесена одлуката на Советот на јавни обвинители за разрешување на Катица...

Поднесена кривична пријава за 11 лица од Струшко, меѓу нив и малолетник

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „учество во толпа што ќе изврши кривично дело“, полициската станица...

Специјалната обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена во случајот „Рекет“ за 10 дена мерката притвор ќе и биде замени со поблага мерка куќен притвор, вака премиерот Заев ги брифирал присутните на лидерската средба пред два дена во Собранието, тврди пратеникот Антонио Милошоски. 

„Заев кој кажа дека според негови сознанија таквиот потег ќе и помогне за 10 дена наместо во затворски притвор  да биде во куќен притвор. Ние сите бевме изненадени како може еден премиер кој што смета дека нема врска со обвинителството и со судството 10-тина дена порано да го знае одлуките на судовите и на обвинителствата со која мерка ќе биде заменета мерката притвор за Катица Јанева“, изјави Милошоски.

Милошовски во емисијата 10 минути на ТВ21 рече дека во случајот „Рекет“ длабоко инволвирани се уште 2-ца пратеници од владеачкото мнозинство како и судии и нивни соработници.

„Најмалку двајца пратеници , двајца судии и нивни блиски роднини адвокати се вмешани во случајот „Рекет“.  И уште еден број на повисоки функционери од локалната и централната власт се дел од оваа голема корупциска афера и тоа ни дава логичен заклучок зошто Заев е толку нервозен и секогаш кога на преговорите ќе споменевме дека новито обвинител би требало да има увид или да го води случајот „Рекет“ тој веднаш ја прекинуваше темата и и ги одбиваше тие предлози“, рече Милошоски.

Досега на распит од функционери на СДСМ беа претениците Фросина Ременски и Александар Кирацовски. А пред нив водителката Лила Филиповска, бизнисмените Ардијан Амзоски и Силјан Мицевски, како и Бурим Рустеми, Лиле Стефанова и Елизабета Јосифовска од СЈО. Во притвор за „Рекет“ се осомничените Катица Јанева, Бојан Јовановски-Боки 13 и Зоран Милески-Кичеец.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Влошена здравствената состојба на Катица Јанева во „Шутка“ – секојдневно примала терапија

Влошена е здравствената состојба на екс-специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дознава ТВ21, а потврдува нејзината адвокатка Ирена Фрчкоска за...

Меџити во #ClickPlus: ВМРО и СДСМ многу често за да ги сокријат нивните скандали ги напаѓаат албанските партии

Потпретседателот на ДУИ, Изет Меџити во вечерашното прво издание од новата сезона на дебатната емисија #ClickPlus на ТВ21 зборуваше за отворањето на постапката од...
video

Јусуфи за ТВ21: Не е добро предметите од СЈО да ги преземе јавното обвинителство

„Лично сметам дека воовој правец треба да се размислува за нов закон. Закон кој ќе ги опфати и предметите. Не е добро решение предметите...
video

ТВ21 ИНТЕРВЈУ со Ирена Фрчкоска – адвокат на Катица Јанева

Интервју со Ирена Фрчкоска - адвокат на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева. Разговорот го води, Светлана Ункоска. https://youtu.be/SN2Uc4FcHXA
video

Јусуфи за ТВ21: Законот не е усвоен, значи нема кој да работи и кој да ги води предметите во рамките на СЈО

„Усвоениот закон тогаш, предвидуваше мандатот на СЈО да биде 5 години. Во овој случај кога обвинителот кој раководеше со СЈО е разрешен според член...
- Реклама -
- Реклама -
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com