Извештајот на ЕК позитивен – се оценува напредокот на Македонија и Албанија

НАШ ПРЕДЛОГ

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблемот сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да...

Во дополнителниот извештај на Европската комисија посветен на Северна Македонија и Албанија, земјава доби позитивна оценка за исполнување на реформите во судството, администрацијата и службите за разузнавање и безбедност. Во извештајот на ЕК се вели дека земјава постигнала напредок во сите области и повторно побара од Советот да донесе позитивна одлука за почеток на преговорите за членство во ЕУ за двете земји.

- Реклама -

„Гледано во целина, Северна Македонија ги зголеми напорите и покажа опипливи и одржливи резултати во клучните области утврдени во Заклучоците на Советот од јуни 2018 година. Како резултат на тоа, основите на препораката на Комисијата за 2019 година за започнување на преговори за пристап со Северна Македонија остануваат валиден“, велат од Европската комисија.

- Реклама -

Меѓу постигнувањата во судството во извештајот се спомнуваат и разрешувањата на 6 судии, пренесување на предметите од поранешното СЈО во редовното обвинителство како и носењето на законот за ЈО со 2/3 мнозинство во Парламентот. Европската комисија во извештајот го поздрави разрешувањето ма екс претседателот на Врховен суд, Јово Вангеловски.

- Реклама -

Бујар Османи, вицепремиер за европски прашања рече дека содржината на извештајот на ЕК е знак на сериозен оптимизам дека во март ќе добиеме одлука за почеток на преговорите. Тој очекува дека ќе има одлука за двете земји и за Албанија и за Македонија но текот на преговорите може да се разликува.

Дополнителниот извештај заедно со методологијата за проширување на ЕУ се очекува да се разгледа на средбата на Европскиот совет во март. Во октомври 2019 земјава не доби датум за преговори бидејќи Франција беше скептик за проширувањето на ЕУ. Во една изјава претседателот на Франција, Макрон рече дека доколку резултатите од извештајот на ЕК за Северна Македонија и Албанија бидат позитивни, тогаш и тој ќе ја поддржи одлуката за почеток на преговорите.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат онлајн настава од дома. Ова...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да се утврди на кој начин...

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:...

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост...