„Избори на 21 јуни доколку нема консензус“ – Деркоски демантира: Никаде не пишува за датум за избори

НАШ ПРЕДЛОГ

Бузаку со скандалозни документи: ИВЗ исплатила 20.000 евра на синот на сега разрешениот поглавар Реџепи

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вчера гостуваше Скендер Буџаку кој за себе рече дека е...

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост...

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично...

10 дена до завршување на вонредната состојба и се уште нема доближување на ставовите за датумот за избори. СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и натаму покажуваат оптимизам за консензус но не даваат нови предлози за датум. Од македонската опозиција велат дека не е на место да се прави консензус за здравјето и животот на граѓаните.

Отворени за договор се и социјалдемократите, но доколку не се најде заеднички јазик, велат дека избори ќе има по завршувањето на вонредната состојба.

Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски вели дека ова не е вистина.

Одењето на избори без консензус меѓу партиите, само со владин декрет, генералниот секретар на ДПМНЕ вчера го нарече незаконско и спорно. Меѓутоа ни во тој случај опозицијата не може да се повлече од изборите.

Говорејќи за тоа, пратеникот на СДСМ, Костадинов денеска рече дека со или без бојкотот на ВМРО-ДПМНЕ, оваа партија ќе се најде на избирачките ливчиња.

Од кабинетот на Претседателот за ТВ21 велат дека сега за сега планирана е нова лидерска средба. Двата претходни обиди за договор пропаднаа. СДСМ бара избори на средина на јуни, бидејќи како што велат, постои страв од нов бран на коронавирус на есен. ВМРО-ДПМНЕ бара тоа да се случи токму тој период, на крајот на август или почетокот на септември. ДУИ не дава конкретен датум. Движење Беса заедно со ДПА го поддржуваат предлогот на СДСМ, а партнерите АА – Алтернатива за датум го предложија 26 јули.

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост меѓу граѓаните.

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи – Бузаку: Сценарио диригирано од Реџепи

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи е разрешен од неговата функција. Оваа одлука е донесена со 2/3 од гласовите на вонредната седница на...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -