Избегнат инцидент на етничка основа – свадбари тргнале по невестата, ги пресретнале „Комити“

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...


Тргнале по невестата, но свадбарите Албанци биле пресретнати од навивачката група Комити во населбата Ѓорче Петров. Навивачите гледале кон нив и извикувале користејќи говор на омраза кон Албанците.
Откако свадбарите слегле од автомобилите, навивачката група се растурила. Не се знае каков е епилогот од овој случај бидејќи се уште се работи на негово расчистување. Идентификувани се 16 лица а се бараат и другите, додека МВР вели дека ќе бидат поднесени кривични пријави за сторителите на кривичното дело.

Вакви извици имаше и пред неколку дена во Скопје. И за овој случај МВР вети дека ќе има кривични пријави. Оваа прес конференција на МВР беше закажана за две акции во Куманово за фаќање мигранти и во Кичево, против дрога.

Но од таму уверуваат дека со овие акции нема да биде фрлена сенка врз случајот за употреба на говор на омраза.

Од 1-ви јануари 2021 повластена даночна стапка од 10% за продавањето храна и пијалаци за консумација на лице место…

Од 01 јануари 2021 година, се пропишува одредба за примена на повластена даночна стапка од 10% за продавањето храна и пијалаци за...

„Паника се создава, луѓе со пролив мислат дека имаат коронавирус“, рече Марковски

Во „Клик Плус“ на ТВ21 гостин е Вело Марковски со кого дебатираме за коронавирусот. Тој смета дека непотребно...

Вечерва во „ClickPlus“ на ТВ21 гостин е епдемиологот проф. д-р Вело Марковски

Вечерва во дебатниот магазин „ClickPlus“ на ТВ21 ќе зборуваме одново за коронавирусот. Гостин ни е проф. д-р Вело Марковски, епидемиолог и член...

Конфекција во Ресен е ново жариште на Ковид-19, не ja испочитувала препораката на затворање на 10 дена

Петнаесет вработени од конфекција за текстил во Ресен се позитивни на коронавирус. Општинскиот кризен штаб, како што информира денеска...

Кризен штаб-Прилеп бара строга контрола на мерките, болницата ќе работи редуцирано позитивни десетмина од персоналот

По вчерашната дневна бројка од 38 новозаболени, највисока досега, денеска во Прилеп се регистрирани нови 36 заболени, а едно лице на 73...