Исплатата на „МојДДВ“ за вториот квартал – 15 граѓани ќе бидат наградени со по 100 илјади денари

НАШ ПРЕДЛОГ

Донатори се нудат да го купат лекот за Фљора – не сакаат да ги чекаат процедурите на здравствените институции

Не се знае до каде е анализата за ефикасноста на лекот за 20 годишната Фљора Гаши која...

Униформите на полицијата и на албански – Нухиу ги потпиша актите, Владата треба да ги дефинира со декрет

Вала ќе изгледаат двојазичните амблеми на полициските униформи. Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска потпишал нормативни...

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

Уште 20 дена до 1 септември, првиот училиштен ден од учебната 2020/21, а МОН се уште не...

Од денеска стартува исплатата за вториот квартал од мерката „Мој ДДВ“, за околу 198 илјади граѓани кои скенирале сметки во октомври, ноември и декември.

- Реклама -

На сметките на граѓаните ќе бидат исплатени вкупно 238.075.865 денари, информираат од УЈП.

- Реклама -

Поврат на средства очекува и директорката Сања Лукаревска, која низ насмевка вели дека очекува да го достигне лимитот на поврат на средства.

- Реклама -

Лукаревска вели дека пари од ДДВ ќе добијат и оние граѓани кои во првиот квартал имале проблеми со жиро-сметките.

Инаку, само во јануари биле скенирани 150 милиони фискални сметки во вкупна вредност од 730 милиони денари.

Министерката за финансии, Нина Ангеловска, повтори дека со оваа мерка граѓаните помагаат во борба против сивата економија.

Денеска ќе се одржи и втората рунда од наградната игра „Моја награда“ која е во рамките на мерката „Мој ДДВ“ . 15 граѓани ќе бидат добијат парични награди во вредност од по 100 илјади денари.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Униформите на полицијата и на албански – Нухиу ги потпиша актите, Владата треба да ги дефинира со декрет

Вала ќе изгледаат двојазичните амблеми на полициските униформи. Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска потпишал нормативни акти амблемите да бидат и...

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

Уште 20 дена до 1 септември, првиот училиштен ден од учебната 2020/21, а МОН се уште не донело одлука на кој начин...

Локалите узурпираат јавни површини во Кичево – пазарниот инспекторат и ја префрла вината на полицијата

Преку лето во Кичево локалите и продавачите ги узурпираат тротоарите. Со тоа се отежнува движењето на пешаците кои се принудени да одат...

4 милиони евра загуба за 6 месеци – рент-а-кар бизнисот бара помош од државата

Рент-а-кар бизнисот во Македонија работи со загуба веќе 6 месеци поради пандемијата. Од Здружението за рент-а-кар велат дека за 85% е намален...