Иран: Шест години затвор за академик Фариб Абделках поради загрозување на националната безбедност

НАШ ПРЕДЛОГ

Локални поројни врнежи, ветер, грмежи и град викендов

Локални поројни врнежи од дожд, на места доста интензивни, во вид на невреме и проследени со ветер,...

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за...

Иран ја осуди француско-иранскиот академик Фариб Аделках на шест години затвор врз основа на обвинение за загрозување на националната безбедност, изјави денеска нејзиниот адвокат.

- Реклама -

-Судот ја осуди на шест години затвор. Поднесовме жалба и доколку биде прифатена, казната ќе се намали на пет години, рече адвокатот Саид Деган за британските медиуми.

- Реклама -

Деган во март изјави дека Иран покренал обвинение за шпионажа против Аделках, но дека таа ќе остане во затвор поради други обвиненија поврзани со безбедноста.

- Реклама -

Иран го отфрли повикот на Франција да ја ослободи Абделках, 60-годишен антрополог, која е во притвор од јуни 2019 година, велејќи дека барањето претставува мешање во внатрешните работи на Техеран.

Иран не признава двојно државјанство.

Иран во март го ослободи партнерот на  Аделках, францускиот академик Роланд Марсал, кој е во затвор, исто така, од јуни минатата година.

Иранската револуционерна гарда во последните неколку години уапси десетици лица со двојно државјанство, најчесто врз основа на обвиненија за шпионажа.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „мерцедес“,...

Приведено лице од скопско Мојанци – споделувал видео и фотографии на „Тик Ток“ како предизвикува пожар

СВР Скопје - Единицата за насилен криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-малолетник од с.Мојанци, скопско, поради...

Филипче: Во тек е реновирање на Клиниката за максилофацијална хирургија

Клиниката за хирургија, вилици и врат - максилофацијална хирургија информира дека во тек е подобрување на условите во установата. Преку донација од...