Иран: Речиси половина од вработените владини службеници се во домашна изолација

НАШ ПРЕДЛОГ

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за...

Иранскиот претседател Хасан Рохани денеска изјави дека речиси половина од сите владини службеници останале дома како дел од мерките за борба против ширењето на епидемијата на коронавирусот, јави државната телевизија.

- Реклама -

Иран е една од земјите кои се најтешко погодени од Ковид-19 заедно со Италија, Кина и Шпанија.

- Реклама -

Властите сопштија денеска за 122 смртни случаи од Ковид-19, и според официјалните бројки, бројката на починати сега е 1.934.

- Реклама -

Според портпаролот на Министерството за здравство, потврдени се 1.762 нови инфекции – дневен рекорд – во изминатите 24 часа. Во Иран има вкупно 24.811 заразени.
Како друга мерка за спречување на епидемијата, властите одлучија дека привременото ослободување на затворениците ќе биде продолжено до 18 април.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот собраниски спикер, тогаш неговиот чекор...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...

Скопскиот аеродром „мост на корона“ за Европа – 24 патници од летот Скопје-Турку позитивни на ковид-19

24 патници од летот Скопје-Турку, Финска, биле позитивни на коронавирус. Тие во саботата полетале од Скопје кон јужниот град во Финска, и...