Иџе тренира на симулатор – професионалниот рели возач од дома се подготвува за нови успеси

НАШ ПРЕДЛОГ

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек...

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е...

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев...

Македонскиот професионален рели возач Игор Стефановски – Иџе, автомобилот го замени со виртуелен. Па сега наместо на автмобилски трки, поради коронавирусот тоа го прави од дома.

- Реклама -

Шампионатот на кој требаше да настапи се одложи поради пандемијата, на неопределено време.

- Реклама -

-Јас колку што можам држам кондиција, ако може така да се каже, со трки на симулатор со моите најдобри колеги од Европа. Така одржуваме и контакт и некоја форма. Но сепак, не е тоа тоа, чекаме да не пуштат надвор да можеме да се вратиме онаму каде што најдобро се чувствуваме, а тоа се тркачките патеки и да се вратиме на таа стара форма која што бевме претходно.-вели Иџе.

- Реклама -

Симулаторот вели дека помага, но чувството е различно.

-Сепак е различно, го немате оној страв кој што е го имате во возилото. Го немате адреналинот, што го имате кога возите, но таков е овој период сега. Тоа е единствено нешто што може во моментов да го искористиме.-изјави Иџе.

Периодот го користи и за анализа на неговите претходно трки. Заедно со неговиот тим ги пронаоѓаат евентуалните грешки за време на натпреварувањата.

Проблем претставува тоа што во Македонија нема тркачка патека за тренинг, но од друга страна Иџе вели дека го ценат на шампионатите, бидејќи без услови дава резултати.

-Целиот минат период ми е исто какo сега. Јас никогаш не сум имал тркачка патека, за жал немаме тркачка патека во Македонија каде што јас можам да тестирам. Споредбата која ќе ви ја дадам и зошто не ценат надвор и еве две европски титули имам освоено. Луѓето многу не ценат бидејќи ние сме спортисти како пример пливач да тренира во када и да ги победи најдобрите во Европа. Тоа е исто што јас го правам.-вели Стефановски.

Го очекуваат два шампионати кои пак се одложени засега на неопределено време. Пред трка вели дека има ритуали кои ги прави пред влегувањето во автомобилот, а откако ќе влезе следувала и трансформација во сосема друг човек.

Стефановски порано учествуваше на Европското првенство на ридски патеки, каде двапати победи во 2014 и 2015 година.

Целото интервју на Игор Стефановски – Иџе за ТВ21 во следното видео:

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е лидерот на партијата Зоран Заев.

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за формирање влада.

Опрема во вредност од 115 илјади евра – кревети, амбулантни возила и медицинска опрема за кичевската болница

Над 80 легла, амбулантни возила, респиратори и друга медицинска опрема за кичевската болница донираше Хуманитарната организација „Класје на добрината“.

Заев и Гаши попладнево одржуваат средба

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши попладнево одржуваат средба во хотелот Белви на излезот од Скопје.