И по средбата во Владата, нема напредок за надминување на проблемот во Синичане

НАШ ПРЕДЛОГ

Протести против поскапувањето на струјата во Кичево

На градскиот плоштад во Кичево денеска се одржа мирен протести против поскапувањето на струјата.

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со...

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете...

По три часа разговори на градоначалникот на Боговиње Аљбон Џемаили со премиерот Оливер Спасовски и неколку министри договор нема. Министерот за земјоделство Трајан Димковски кој беше еден од присутните рече дека на оваа средба единствено се согласиле дека се работи за проблем кој тешко се надминува и дека утре во 12 часот треба да ги продолжат разговорите во Боговиње.

- Реклама -

„Очигледно проблемот не е лесно решлив иако се искажа добра надеж од сите страни дека секако проблемот го гледавме долгорочно да се реши, најдовме можности и целосна поддршка од институциите за долгорочно решавање.“, рече Димковски.

- Реклама -

Од протестите право во Влада. Градоначалникот на Боговиње Аљбон Џемаили изјави дека утре разговорите треба да ги водат, како што рече, со поладни глави, за да се реши проблемот со водата за пиење. Тој на оваа средба не пропуштил да го праша министерот Агим Нухиу, зошто испратил полиција.

- Реклама -

„Не треба да му се дава етнички карактер на ова прашање. Директно го прашав министерот зошто полицијата се уште е таму, но писмен одговор се уште немам добиено. Тој ми објасни дека во неколку места е побарано присуство на полицијата заради заштита на безбедноста на граѓаните.“, рече Џемаили.

Вчера министерот Нухиу во изјава за ТВ21 го обвини градоначалникот Џемаили дека манипулира со жителите на Синичане и со тоа се обидува да ја прикрие својата неспособност.

-Градоначалникот отишол и изјавил во полиција дека ќе ги повика жителите на Синичане да се откажат од преземање на овие дејствија сѐ додека не се комплетира документацијата. А од друга страна, пак, самиот отишол во тетовската полиција и изјавил дека безбедносната состојба може да ескалира-рече Нухиу.

Протестите почнаа пред два дена откако жителите на селата Урвич и Синичане се судрија околу изградбата на водоводот.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со Северна Македонија, Албанија и Србија, јави...

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете го протестот во живо на...

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната...

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот на активни случаи е под...