ИЗБОРИ

Хрватска нема да дозволи влез на македонски туристи

НАШ ПРЕДЛОГ

Најмалку 19 луѓе загинаа во железничка несреќа во Пакистан

Најмалку 19 луѓе загинаа откако воз удри во автобус, што поминувал на необележан железнички премин во близина...

ЕК го одобри лекот ремдесивир во ЕУ за тешките случаи на Ковид-19

Европската комисија соопшти денеска дека го одобрила користењето на лекот ремдесивир во третманот на тешки случаи на...

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со...
- Промо -

Хрватска ги отвори границите кон ЕУ и остана недостапна за остатокот од Балканот.

- Реклама -

Границите на Грватска сега се слободни за туристи од 10 земји и тоа: Словенија, Унгарија, Австрија, Чешка, Словачка, Естонија, Летонија, Литванија, Полска и Германија.

На овој список не е и Македонија.

- Реклама -

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ истакна дека согласно промените на состојбата со епидемијата во разни земји ќе се менува и утврдениот список на држави од каде Хрватска ќе дозволи влез на туристи.

Инаку, Словенија објави список на земји од каде на туристите ќе им биде дозволено да летуваат, но сосема исто како и Хрватска, и овие граници ќе останат затворени за македонските граѓани.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ЕК го одобри лекот ремдесивир во ЕУ за тешките случаи на Ковид-19

Европската комисија соопшти денеска дека го одобрила користењето на лекот ремдесивир во третманот на тешки случаи на Ковид-19 во ЕУ, јави ДПА

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со Косово и Србија.

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен во каменолом, пријавил дека при...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија, која не се придржувала на...