Гужва во банките – граѓаните ги добиваат назад парите по пропаѓањето на Еуростандард банка

НАШ ПРЕДЛОГ

Телефонски разговор Заев – Борисов: Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на С.Македонија

Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на Северна Македонија, истакнал бугарскиот премиер Бојко Борисов во...

Повеќе од 100.000 демонстранти на улица против Лукашенко

Повеќе од 100.000 луѓе денеска излегоа на улиците на Белорусија обновувајќи ги протестите против оспорениот претседател Александар...

Трамп ќе бара Бајден да се тестира на дрога пред нивниот прв дуел

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска соопшти дека силно ќе се залага неговиот противкандидат на претседателските избори во...
-Реклама-

Долги редици граѓани пред банките. Чекаат со часови да ги подигнат парите кои им беа блокирани откако Еуростандард банка замина во стечај.

Еден од нив е и пензионерот Кирил Мојсоски. 10 години пензијата ја земал од оваа банка и вели дека бил шокиран кога дознал дека не може да ги подигне своите средства.

- Реклама -

Денеска дојде со надеж дека ќе му биде исплатена пензијата во висина од 250 евра.  

Истата судбина ја дели и Горазд Муратовски, кој веќе ги добил парите. Вели дека не стравувал од можноста да не ги добие назад парите.

- Реклама -

Инаку, на стотици депоненти им беа блокирани банкарските сметки по одлуката на Народна банка за затворање на Еуростандард. Исплатата на 68.3 милиони евра е само почеток на решавањето на проблемот со пропаднатата банка. Потешка битка се очекува да уследи кога ќе треба да се обесштетат правните лица со влогови над 30 илјади евра.