Гужва на грчката граница – над 1.000 автомобили во колона долга 20 километри (ВИДЕО)

НАШ ПРЕДЛОГ

Адеми: Проблеми со платформата за учење имаше и во други земји

Поранешниот министер за образование, Арбр Адеми беше гостин во „10МИНУТИ“ на ТВ21. Тој покрај учебната година, кажа...

Зошто образовниот процес доцнеше 1 месец? Одговара Адеми во „10 минути“

Во „10 МИНУТИ“ на ТВ21, гостин беше екс министерот за образование, Арбр Адеми.

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

„Граѓаните постојано бараат да се отворат границите, а политичарите дебатираат, некои сметаат дека се уште е рано,...
-Реклама-

Над 1.000 граѓани од Албанија кои работат во Грција денеска беа заглавени во гужва на границата пробувајќи да влезат пред најавените мерки од страна на Грција според кои сите граѓани кои влегуваат на нивна територија мора да поседуваат негативен ПЦР тест на ковид 19, соопштила албанската полиција.

Колона долга повеќе од 20 километри во која имало околу 4.000 возила е формирана утрово на граничниот премин Какавија, на југот од Албанија.

- Реклама -

Граѓаните пробуваат да влезат во државата пред утрешните најавени мерки, пишува агенцијата АТА.

Имено, од утре 16 август во Грција, од Албанија ќе можат да поминат најмногу 750 лица дневно.

- Реклама -

Тие ќе мораат да поседуваат негативен ПЦР тест за коронавирус кој не смее да биде постар од 72 часа, а после влезот во Грција ги чека седумдневна изолација.

Новите правила Грција ги вовела откако е забележано нагло покачување на бројот на заразени.

- Реклама -

Веќе три дена се чека на граница, истакнал тамошниот полициски челник, додавајќи дека „грчките медицински тимови работат на смалување на бројот на лица“ и дека граничниот премин е затворен во текот на ноќта.

По прописот кој ќе биде на сила од утре, Албанците кои влегуваат во Грција се тестираат за Ковид-19 на граница, а при влез во земјата оставаат свои податоци со цел да ги контактираат доколку се позитивни на коронавирус.

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Адеми: Проблеми со платформата за учење имаше и во други земји

Поранешниот министер за образование, Арбр Адеми беше гостин во „10МИНУТИ“ на ТВ21. Тој покрај учебната година, кажа и за платформата за учење....

Филипче: Излекуваните од Ковид-19 да даруваат конвалесцентна плазма

Министерот за здравство Венко Филипче преку својот ФБ профил ги повика сите излекувани пациенти од Ковид-19 кои ги исполнуваат условите за дарување...

Започна учебната 2020/2021 година

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19....

Протест пред тетовската гимназија, учениците бараат настава со физичко присуство

Средношколците од Тетово денеска излегоа на протест пред Гимназијата „Кирил Пејчиновиќ“. Нивното барање е наставата да почне со физичко присуство. Велат дека...

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

„Граѓаните постојано бараат да се отворат границите, а политичарите дебатираат, некои сметаат дека се уште е рано, а други настојуваат со образложение...