Груби: Ќе се објави имотната состојба и приходите на сите функционери

НАШ ПРЕДЛОГ

Во Кичево само едно основно училште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

Секторот за образование на општина Кичево соопшти дека од страна на надлежната Комисија само едно општинско основно...

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од...

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

Ова е магацинот на Центарот за јавно здравје-Скопје. Водејќи се по фотографиите и видеата...
-Реклама-

За сите функционери ќе се знае имотната состојба и приходите кои ги добиваат, најави вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, првиот вицепремиер Артан Груби.

„Една од главните приоритети на новата Влада ќе биде да се објави список на имотна состојба и приходи за сите носители на јавни функции“, рече Груби.

- Реклама -

Додаде дека по изработката на тој список доколку има несовпаѓања во однос на приходите и стекнатата имотна состојба веднаш ќе биде реагирано соодветно.

ЧИТАЈ ИСТО ТАКА:

- Реклама -

До сега имотната состојба на функционерите за преглед беше достапна само пред Државната комисија за спречување на корупцијата.

За тоа колку се богати функционерите ТВ21 пишуваше денеска, читај ТУКА.

Британската кралица ќе им оддаде почест на заслужните во борбата против Ковид-19

Британската кралица Елизабета Втора ќе укаже на големата и пожртвувана работа на стотици лекари, медицински сестри, донатори и волонтери за време на...

Безбедни семејни паркинг зони – бесплатни паркинзи за родители со деца до 3 години и бремени жени

Родители со деца до 3-годишна возраст, како и бремени жени ќе имаат обезбедено слободни бесплатни паркинг места низ градот Скопје. Ова е...

Променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд

Променливо облачно и нестабилно со повремени врнежи од дожд. На места врнежите ќе бидат пообилни проследени со грмежи и засилен ветер. Ќе...

Светските лидери бараат прекин на судирите во Нагорно Карабах

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД ќе се обидат да го запрат насилството што изби меѓу Ерменија и Азербејџан.

Осуда од Европската комисија за полициската бруталност против Ромите

Европската Комисија е запознаена и ја осудува полициската бруталност против лицата од ромско потекло во Битола минатата недела, јави дописничката на МИА...