НАЈНОВА ВЕСТ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Грција ги отвори плажите – рај по карантинот поради Ковид-19, првите странски туристи во јули

НАШ ПРЕДЛОГ

Нова Влада се бира во косовското Собрание – поддржувачите на Курти протестираат (видео)

 Собранието на Косово со полчасовно задоцнување на почна вонредната седница, на која треба да се гласа за...

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и...

Папата Франциск го осуди расизмот во САД, но и насилните протести

Папата Франциск денеска првпат се огласи по повод немирите во САД, порачувајќи дека никој не смее да...

Илјадници Грци излегоа на морскиот брег. Повеќе од 500 плажи повторно беа отворени. Земјата се обидува да го врати животот во нормала, да го оживее туризмот.
Властите го забрзаа отворањето на плажите, бидејќи температурите во земјата викендов се доближија до 40-тиот степен.

„Оваа ситуација со коронавирусот нема да заврши лесно, ќе мора да се прилагодиме, работите ќе бидат малку тешки. И не знаеме што ќе се случи со островите воопшто, како ќе стигнеме таму, дали ќе се прилагодат. Мислам дека ако има добра волја ќе се снајдеме.“, рече Димитриа Циора.

- Реклама -

„Ова е најдоброто нешто, барем за нас постарите лица, да дојдеме и малку да се опуштиме откако бевме заклучени подолго време.“, вели Јанис Тентомас.

Од гостите се бараше да ги почитуваат правилата за социјална дистанца. Не беа дозволени повеќе од 40 лица на 1.000 квадратни метри, додека чадорите за сонце треба да бидат оддалечени четири метри.
Лежалките мора да бидат дезинфицирани по секој посетител, а келнерите мора да носат маски и ракавици. Во кафулината за нарачка, мора да се чека ред, според пропишаното, на дистанца.
Само грчка храна е дозволена во баровите. Бизнисите кои не ги следат регулативите ќе се соочат со казна меѓу пет и 20.000 евра.

„Луѓето, нашите гости, изгледа ги следат правилата, нешто што не се случуваше во изминатите години. Плажата, како што можете да видите дека се во ред, тие се ги почитуваат правилата и многу е важно да продолжат да се однесуваат така“, рече Николас Венерис, менаџер на бар на плажа.

Отворањето на плажите се смета за тест од страна на властите за олеснување на мерките.
Грција почна со полициски час и заклучувања на граѓаните на 23 март, а со олеснувањето на мерките и започна на 4 мај. Археолошките места ќе се отворат во понеделник, заедно со копнениот сообраќај кон кон островите Крит и Евија. Останатите острови нема да се отворат до 25 мај. Грција планира во јули да ги дочека и првите странски туристи. Земјата има повеќе од 2.800 заразени и 160 смртни случаи.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Папата Франциск го осуди расизмот во САД, но и насилните протести

Папата Франциск денеска првпат се огласи по повод немирите во САД, порачувајќи дека никој не смее да „затвора очи пред расизмот“.

Министерот Филипче ќе одржи состанок со Комисијата за заразни болести

Министерството за здравство информира дека денеска во 13 часот, министерот за здравство доц. д-р. Венко Филипче ќе одржи состанок со членовите на...

Милошоски: Во следните три недели државата сите ресурси да ги насочи кон справување со ковид-19, па потоа да се зборува за датум за избори

 ВМРО-ДПМНЕ како партија и организација е секогаш спремна за избори, но во овој момент, следните две три недели најдобро е цела држава...