Грчкиот министер за туризам со оптимистички најави: Од 1 јули можеби ќе се оди во Грција без тест за коронавирус

НАШ ПРЕДЛОГ

Почнува четвртата вонредна состојба

Зголемениот број заразени и починати лица од коронавирусот е главна причина за четвртата вонредна состојба во државава...

Променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Како...

Дневен хороскоп за недела (31. мај 2020)

ОВЕН Работа: Сте успеале да ги решите проблемите на полето работа. Задоволни сте затоа...

Откако Грција ќе ги отвори границите, секој што ќе влезе во земјата ќе мора да прикаже негативен тест на коронавирус. Тоа ќе значи „удар“ за туризмот на оваа земја која што живее од таа дејност, а сезона со помалку туристи за Грција би било „смрт“ за економијата.

Но, оптимистички најави доаѓаат од министерот за туризам Харис Теохарис. Тој вели дека од 1. јули можеби тестирање и нема да биде потребно за да се влезе во земјата.

„Идејата е да се изврши во инспекција во земјата од која ќе се заминува во авионот да се чувствуваат сигурно и да знаат дека сите патници се негативни на коронавирус. Нашата замисла е сите да бидат тестирани, за сите да се чувствуваат безбедно на море“, вели Теохарис и додаде:

„Сепак, 1. јули е далеку и правилата може да бидат потполно изменети, односно тестирањето можеби и нема да биде задолжително“, рече Теохарис.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Како што најавува УХМР, ќе дува...

Дневен хороскоп за недела (31. мај 2020)

ОВЕН Работа: Сте успеале да ги решите проблемите на полето работа. Задоволни сте затоа што сте успеале да се...

Филипче: Ова е Клиничкиот центар вечерва, со нов лик, да го чуваме уреден

Министерот за здравство Венко Филипче на својот „Фејсбук“ објави фотографии од изгледот на Клиничкиот центар. „Ова е Клиничкиот...

НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова означува нова ера на патувањата...