Грчки медиуми: Европските дипломати се повеќе за зајакнување на македонско-грчката граница

НАШ ПРЕДЛОГ

МВР: Лицата на кои им завршува државниот карантин викендов ќе може да заминат со претходна најава на лицата и возилата што ќе дојдат по...

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека лицата кои се во државен караантин и кои за време...

Состојба со Ковид-19 во светот до 13 часот: Пад на смртните случаи во Шпанија, во Унгарија корона во два дома за изнемоштени

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.529.439 лица заразени со...

Поглаварот на ИВЗ се закани?! – „Ако не не финансирате ќе ги суспендирам одлуките, ќе станеме Бангладеш“

Поглаварот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи побара од Владата да издвои средства и за нивните вработени,...

Додека Македонија гради втора ограда на границата со Грција, европските дипломати, како австрискиот министер за надворешни работи Себастијан Курц, отворено зборуваат во корист на утврдување „европска одбранбена линија“ против мигрантите во Македонија, пишува денеска „Катимерини“.

Една од главните вести во Грција денеска е вчерашната изјава на Курц во интервјуто за српската агенција Танјуг, за испраќање на војници на македонско-грчката граница.

Во интервјуто, Курц истакна дека на Австрија и понатаму и е потребен ефикасен, сеопфатен, а во исто време флексибилен систем за гранично управување, како и блиска соработка со соседните земји и засегнатите земји долж балканската рута.

– Србија досега во бегалската криза имаше многу позитивна улога. ЕУ не смее Србија или Македонија да ги остави сами.  Се надевам дека наскоро повторно ќе успееме да ги обезбедиме надворешните граници на ЕУ и оти Грција ќе дозволи да и помогнеме во тоа. Поради тоа го поддржувам предлогот на министерот за одбрана на Австрија  Ханс Петер Доскоцил, на надворешните граници на ЕУ, или во Македонија и Србија да се испратат припадници на армијата, истакна Курц во интервјуто за Танјуг.

„Катимерини“ коментира дека Курц е на турнеја низ Западен Балкан, во чии рамките ќе ја посети и Македонија, токму „со цел да ја промовира оваа конкретна идеја“. „Етнос“ пак, пренесува дека Курц напишал статус на Фејсбук во кој, наводно, вели дека „Австрија нема да ја чека Грција, туку ќе се обиде да најде решение со Македонија за да се запрат бегалците“.

Во исто време, официјална Атина тврди дека ја зајакнала контролата на протокот на бегалците при што се приведени повеќе стотици илегални мигранти.

„Етнос“ јавува дека само вчера, од Македонија се вратени три автобуси со бегалци кои од Идомени ќе се вратат кон Атина. „Во исто време, Австрија продолжува да враќа се повеќе и повеќе илегални мигранти во Словенија, кои сега по обратен пат се очекува повторно да пристигнат во Грција“, пишува весникот.

- Реклама -

2 COMMENTS

  1. 135635 100066Maintain up the great piece of function, I read couple of blog posts on this web site and I believe that your web site is real interesting and has lots of great details. 224059

Comments are closed.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Трајковски: Промените треба да тргнат од институциите што го уредуваат нашето живеење

Социологот Ило Трајковски во „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека ако ги погледнеме реакциите на двете најголеми...

„Треба да ги промениме сфаќањата и како ги водиме нашите животи, во јавното здравје треба да се инвестира“, вели социјологот Трајковски

Професорот и социолог Ило Трајковски во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека треба да ги промениме сфаќањата и тоа како...

„Кога имавме слобода не ја користевме, сега е голема желба да се излезе надвор“, вели Пендаровски

Психологот Мирослав Пендароски во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека кога имавме слобода не ја користевме доволно, па затоа сега...

Пендаровски: Во иднина ќе се соочиме со менталните последиците од коронавирусот

Психологот Мирослав Пендароски во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека во иднина ќе се соочиме со менталните последици од кризата...

„Симптомите на коронавирус кај деца и возрасни може да бидат сосема различни“, вели Софијанова

Докторката Аспазија Софијанова за „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека симптомите на коронавирусот кај деца и возрасни може да бидат сосема различни....
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com