Гостиварскиот центар за јавно здравје повторно ќе работи, тестовите на вработените негативни

НАШ ПРЕДЛОГ

Семејство на починат кој бил заразен со КОВИД-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека епидемиолозите имаат проблеми во добивање информации од семејството на починат...

Пазарните инспектори бркани од локалите – од денеска ќе се изрекуваат и казни

Жива музика, играње на маса, гушкање. Ова, меѓу другото, го затекнале пазарните инспектори синоќа, додека вршеле контроли...

Уапсена екс градоначалничка на Книн, Јосипа Римац

Хрватската полиција денеска ја уапси поранешната градоначалничка на Книн, Јосипа Римац од Хрватската демократска заедница (ХДЗ), поради...

Постојат големи изгледи гостиварскиот центар за јавно здравје од утре повторно да биде отворен. Конечната одлука треба да ја донесат здравствените власти во текот на денот. Од петокот, превентивно вработените беа во домашна изолација. 

Ваквата најава за МИА ја потврдија вработени во центарот, откако стигнале последните резултати на тестовите. Дополнителните тестирања на дваесетината вработени во гостиварското одделение на Центарот за јавно здравје се покажале како негативни со што се исполнува еден од условите за нивно враќање на работа. 

Епидемиолошката служба земањето на брисови ќе го прави во одвоен дел, кој се наоѓа во некогашното одделение за хемодијализа. Вториот пункт се очекува да биде отворен деновиве во објект на здравствениот дом познат како „трудова медицина“. 

Работењето на гостиварскиот центар за јавно здравје беше отежнато откако на прв тест, медицински техничар во епидемиолошкото одделение се покажа како позитивен на корона тест. За да се спречи евентуално ширење на вирусот, здравствените власти го затворија, а вработените испратени во домашна изолација. 

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Пазарните инспектори бркани од локалите – од денеска ќе се изрекуваат и казни

Жива музика, играње на маса, гушкање. Ова, меѓу другото, го затекнале пазарните инспектори синоќа, додека вршеле контроли во угостителските објекти кои од...

Уапсена екс градоначалничка на Книн, Јосипа Римац

Хрватската полиција денеска ја уапси поранешната градоначалничка на Книн, Јосипа Римац од Хрватската демократска заедница (ХДЗ), поради малверзации во Хрватски шуми.

Жителка на Кичево нашла неексплодирана мина во подрумот од својот дом

Педесет и двегодишната В.М. од Кичево вчера во полициска станица пријавила дека на 24 мај во подрумските простории на нејзиниот дом пронашла...

Чулев бара од ОЈО да истражи дали има кршење на законите во АНБ

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев ссопшти дека до Основното јавно обвинителство доставил соодветен поднесок во врска со случајот за кој вчера...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -