Голем шумски пожар на планината Стогово на непристапен терен

НАШ ПРЕДЛОГ

Ахмети на средба со Хоти: Соседските односи меѓу Северна Македонија и Косово се одлични, и такви ќе останат секогаш

Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г.Али Ахмети, денеска во Собранието на Република Северна Македонија оствари средба...

Данска воведува нови мерки за заштита од коронавирусот

Поради зголемениот број на новозаразени од Ковид-19, на сила стапија нови мерки во Данска.

Филипче: Лабораториите работат во три смени – работиме на решение за повеќе термини

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче информира дека силниот есенски бран ги оптерети лабораториите за тестирање,...

Голем шумски пожар повеќе од пет часа беснее на планината Стогово во Општина Центар Жупа, пренесува Сител.

Броштица е последното село кое е во близина на пожарот. Тамошните жители велат дека теренот е непристапен и тешко може да се стаса.

Од другата страна на Стогово се селата од Галичник.

Жителите за Сител велат дека се во контакт со општината Центар Жупа, но таму нема противпожарна единица. Ситуацијата се следи будно од страна на жителите.

Утринската до -1, максиналните до 26 степени – еве какво време не очекува денеска

Сончево со слаба утринска магла по одделни котлини. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе биде во интервал од...

Можно ли е да има ново затворање на границите со Косово? На прашањето на ТВ21 одговара премиерот на Косово, Хоти

Премиерот на Косово, Авдулах Хоти е гостин во Македонија. Тој имаше средба со Зоран Заев, после која одржаа прес-конференција.

„Ла Кроа“: Софија би можела да истрае во блокирањето на Македонија, но делумно и блефира

Под насловот „Бугарија-Северна Македонија: јазична кавга“ парискиот весник со демохристијанска ориентација „Ла Кроа“ пишува дека Софија го оспорува постоењето на македонски јазик...

Во Италија се разгледува опција за целосна блокада на државата?

Зголемениот број на инфекции со коронавирусот во Италија може да ја принуди Владата да воведе национален полициски час или целосна блокада, објави...

Струшката полиција изрекла 1.771 казна за неносење маски од почетокот на пандемијата

Вкупно 1.771 казна напишала полицијата за неносење заштитни маски, со цел спречување на ширење на коронавирусот во изминатите девет месеци на територија...