Ги дадоа гласовите, но сѐ уште немаат вода – поминаа 3 години, за жителите на Љуботен водоводната мрежа остана ветување

НАШ ПРЕДЛОГ

Телефонски разговор Заев – Борисов: Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на С.Македонија

Бугарија останува доследна во поддршката на европската иднина на Северна Македонија, истакнал бугарскиот премиер Бојко Борисов во...

Повеќе од 100.000 демонстранти на улица против Лукашенко

Повеќе од 100.000 луѓе денеска излегоа на улиците на Белорусија обновувајќи ги протестите против оспорениот претседател Александар...

Трамп ќе бара Бајден да се тестира на дрога пред нивниот прв дуел

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска соопшти дека силно ќе се залага неговиот противкандидат на претседателските избори во...
-Реклама-

Ова премиерот Заев го изјави пред жителите на Љуботен во 2017 година во текот на изборната кампања за локалните избори. До премиерот, беше тогашниот кандидат за градоначалник на општина Бутел, Велимир Смилевски, кој со гласовите на овие жители дојде на чело на општината.

Мештаните велат дека го дале гласот за едно ветување, да имаат вода во нивните домови.

- Реклама -

„За една година Љуботен ќе има вода за пиење. Врз основа на оваа изјава цело село се договоривме да гласаме за тој политички субјект со единствена цел во 21 век да размени гласа со вода за пиење. Иако помина четири години, централната власт, а уште малку доаѓа и вториот мандат, ситуацијата во село Љуботен се уште е драстична“, вели жител на Љуботен.

Жител на Љуботен вели дека порано се снабдувале со вода од бунарите, но сега и тие немаат вода.

- Реклама -

„Имавме бунари но едниот веќе нема вода. Овие цистерни ги полниме со вода бидејќи бунарите се исцрпени. Реката нема вода, има многу малку вода“, вели жител на Љуботен.

Сега жителите полнат вода од чешмите на сред село. Со шишиња полнат вода за дома. Водата на село Љуботен е позната за скопјани како многу чиста вода и затоа и тие доаѓаат да полнат вода од овие чешми. Од овие две чешми, во две различни места се снабдуваат со вода за пиење над 400 куќи и тие претставуваат единствен извор со вода за мештаните.

- Реклама -

Му се јавивме и на градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски за да го прашаме зошто не е исполнето ветувањето, но не одговори на нашите повици.