Гаши го демантира Спасовски – не се сите едногласни за воведување на полициски час

НАШ ПРЕДЛОГ

Бузаку со скандалозни документи: ИВЗ исплатила 20.000 евра на синот на сега разрешениот поглавар Реџепи

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вчера гостуваше Скендер Буџаку кој за себе рече дека е...

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост...

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично...

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, тврди дека сите во кабинетот, освен опозициската ВМРО-ДПМНЕ, имаат ист став за продолжен полициски час во текот на овој викенд.

Меѓутоа овие тврдења на Спасовски ги отфрли лидерот на Алтернатива, Африм Гаши. Тој во емисијата 10 минути изјави дека во текот на викендот, кога се слави и Фитр Бајрам, не треба да има полициски час и дека овој став во Влада ќе го истакне и Министерот за култура кој доаѓа од редовите на Алтернатива.

„Јас се слушнав со министерот. Тој го штити ставот на партијата, но меѓутоа во Влада одлучува мнозинството“, вели Африм Гаши.

И Спасовски и Гаши овие ставови ги дадоа пред одржувањето на владината седница.

Се уште не се знае кој бил ставот на ДУИ.

Од друга страна ДПА која исто така е дел од Владата, предложи да се земе примерот на Турција, при што за празникот Бајрам, државата одлучи да има забрана за движење во текот на празниот.

И опозициската ВМРО-ДПМНЕ не го поддржува предлогот за продолжен полициски час и тоа го смета како претерана ригорозна мерка.

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост меѓу граѓаните.

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи – Бузаку: Сценарио диригирано од Реџепи

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи е разрешен од неговата функција. Оваа одлука е донесена со 2/3 од гласовите на вонредната седница на...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -