Гамбори со зачини

Лесен викенд ручек за љубителите на медитеранската храна!

Состојки:

  • 500 гр гамбори
  • мала лажица мед
  • две чешнина лук
  • малку маслиново масло
  • 150ml вино
  • половина лажица чили
  • малку сол
  • ориз или компир за прилог
  • малку сок од лимон за преливање

Ставете го маслото да се загрее и вметнетеги ракчињата. Оставете ги неколку минути да се пржат, потоа додадете го виното. Покријте ги и оставете ги да се крчаат околу  половина час.

Кога виното испарува, додадете мед и лук, малку чили и сол. Промешајте и почекајте да сè запечете и да добиете златна боја.

Послужете со варени компири или ориз, и лимон на страна за преливање.

На здравје!