Функционерите крадат или заработуваат со пот? – Системска алатка за следење на нивните пари и капитал

НАШ ПРЕДЛОГ

Жерновски: По 7,5 години од бруталните инциденти и 3,5 години поминати во судски процеси, правдата ја победи неправдата

Поранешниот градоначалник на Центар Андреј Жерновски на својот Фејсбук профил посочува дека по 7,5 години од бруталните...

Храбриот Реџеп ја победи болеста и со насмевка си заминува дома

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил објави видео од малиот Реџеп кој успеал да...

Екс вработена во МВР се фотографирала полугола – покрената дисциплинска постапка

Низ социјалните мрежи кружи фотографија од девојка - вработена во Министерството за внатрешни работи која се фотографирала...
-Реклама-

Скапи автомобили, луксузни куќи, патувања и платежни картички. Колку чинат функционерите именувани од Владата и на кој начин се обогатуваат? Вицепремиерот задолжен за борба против корупција, најави воведување на системска алатка за следење на парите и капиталот на функционерите. Сѐ уште не се знае кога ќе биде готов системот и кој ќе биде дел од тимот со кој ќе раководи Љупчо Николовски. 

Покрај стекнатиот имот, функционерите уживаат и други бенефиции како што се платежни картички, автомобили, патувања итн…Поради тоа, Николовски вели дека политичарите самоиницијативно можат да ги скратат овие привилегии по слободна волја.

- Реклама -

Сепак, Николовски не спомна ниту еден функционер, кој својот имот го стекнал незаконски. Системската алатка ќе им овозможи на граѓаните да дознаат каде се трошат парите од буџетот. Сите сектори во министерствата и управите ќе бидат обврзани да поднесуваат извештаи околу тоа каде ги трошат парите. 

Добрила Кацарска предложена за уставен судија

Судскиот совет на денешната седница едногласно ја предложи судијката Добрила Кацарска за нов судија на Уставниот суд на Република Северна Македонија,  потврдија...

Груевски и Јанакиевски прогласени виновни за „Насилството во О.Центар“ – Фетаи: Делумно сум задоволна од пресудата

За предметот „Насилство во општина Центар“ Груевски е осуден со 1.5 години затвор, а екс министерот Миле Јанакиевски е осуден на 1...

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Новите истражувања посочуваат дека астронаутите кои ќе патуваат на Месечината како дел од мисијата Артемис на американската вселенска агенција НАСА во 2024...

Приведен маж од гостиварско по потерница за затворска казна од шест години

На 29.09.2020 полициски службеници од Одделението за крим полиција го приведоа С.А. (34) од с.Ломница, кој со наредба од Основниот суд Гостивар...

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На отчетно, одговорно, транспарентно и чесно работење денеска и официјално се обврзаа членовите на Владата, потпишувајќи го етичкиот Кодекс донесен на 22...