Фирмите да поднесат барања до Општина Тетово за да може да работат викендов за време на полицискиот час

НАШ ПРЕДЛОГ

Министерот за култура Исмаили: Обезбедивме по 14.500 денари за сите кои вршат активности во областа на културата за април и мај

Хисни Исмаили, министерот за култура, рече дека министерството успеало да обезбеди финансиска поддршка од 14.500 денари за...

Спасовски: Угостителите и граѓанте не ги почитуваат протоколите, не е исклучено враќање на рестриктивните мерки

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека е можно враќање на рестриктивните мерки...

„Идиотски и како мали Ѓокица да ги пишувал“ – Фрчкоски и Тортевски за протоколот за угостителите

Сите гледаме како на една маса во кафуле не седат само по двајца пријатели, туку по повеќе...

Фирмите и маркетите ќе можат да носат намирници за време на полицискиот час викендов, но потребно е да се пријават во Општина Тетово. Пријавите треба да се достават на електронската адреса [email protected] или да достават барање до архивата на Општина Тетово – утре (четврток ) од 8:00 до 14:00 часот. Барањата се истакнати на интернет страницата на општина Тетово www. tetova.gov.mk

-Ќе биде дозволено движење на максимум 10 вработени лица пријавени, вклучувајќи ги и доставувачитe  кои треба да имаат соодветна заштитна опрема. Исто така, сите аптеки на територијата на општината кои ќе работат за време на полицискиот час за време на викендот, задолжително да ги испратат потребните податоци на истата електронска адреса до четврток до 14 часот. Ова е потребно за навремена координација со мобилните тимови на Општина Тетово и тетовскиот Црвен крст и СВР Тетово, соопшти Општина Тетово.

Да се пријават во Општина Тетово треба и економските оператори кои се регистрирани да вршат достава на храна преку онлајн порачки на и-мејлот [email protected]

Со одлука на Кризниот штаб и утре четврток нема да работат зелените пазари во насока на превенција од ширење на коронавирусот. 

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Спасовски: Угостителите и граѓанте не ги почитуваат протоколите, не е исклучено враќање на рестриктивните мерки

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на својот профил на „Фејсбук“ напиша дека е можно враќање на рестриктивните мерки ако однесувањето на граѓаните не...

„Идиотски и како мали Ѓокица да ги пишувал“ – Фрчкоски и Тортевски за протоколот за угостителите

Сите гледаме како на една маса во кафуле не седат само по двајца пријатели, туку по повеќе луѓе кои не се од...

Семејство на починат кој бил заразен со КОВИД-19 одбива комуникација со епидемиолозите

Министерот за здравство Венко Филипче информира дека епидемиолозите имаат проблеми во добивање информации од семејството на починат за кој бил земен постмртен...

Пазарните инспектори бркани од локалите – од денеска ќе се изрекуваат и казни

Жива музика, играње на маса, гушкање. Ова, меѓу другото, го затекнале пазарните инспектори синоќа, додека вршеле контроли во угостителските објекти кои од...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -