Филипче за утре најави состанок со Здружението на матични лекари

НАШ ПРЕДЛОГ

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е...

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев...

Опрема во вредност од 115 илјади евра – кревети, амбулантни возила и медицинска опрема за кичевската болница

Над 80 легла, амбулантни возила, респиратори и друга медицинска опрема за кичевската болница донираше Хуманитарната организација „Класје...

Министерот за здравство Венко Филипче на попладневната прес-конференција во Владата најави дека за утре е закажан состанок со Здружението на матични лекари со цел да се види како да им се помогне околу набавката со заштитна опрема.

- Реклама -

– Тие се концесионери и самите ги набавуваат материјалите за работа и лековите, меѓутоа ова е специфична ситуација и за утре е закажан состанок со Здружението на матични лекари за да направиме проценка и да видиме што се можеме да им помогнеме, рече Филипче. 

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за формирање влада.

Опрема во вредност од 115 илјади евра – кревети, амбулантни возила и медицинска опрема за кичевската болница

Над 80 легла, амбулантни возила, респиратори и друга медицинска опрема за кичевската болница донираше Хуманитарната организација „Класје на добрината“.

Заев и Гаши попладнево одржуваат средба

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши попладнево одржуваат средба во хотелот Белви на излезот од Скопје.

Кривична за надрилекар од Неготино

ОВР Неготино поднесе кривична пријава против З.Ѓ.(46) од Неготино, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „надрилекарство“.